Working beyond pension age in Turkey: A qualitative analysis from a life course perspective
Türkiye'de emeklilik yaşı sonrası çalışma: Yaşam seyri yaklaşımından niteliksel bir analiz
  1. Tez No: 759335
  2. Yazar: MİNE KÖSEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İleri yaşta çalışmak bugünün toplumlarında bir norm haline gelmiştir. Emek piyasasındaki düzenlemeler ve emeklilik reformları çalışma hayatının uzamasına yol açmışlardır. Bu tez Türkiye'de de giderek belirgin bir örüntüye dönüşen emeklilik yaşının ötesinde çalışma olgusuna odaklanmaktadır. Araştırma şu sorulara cevap aramaktadır: Türkiye'de yaşlı işçiler emeklilik yaşının ötesinde çalışma nedenlerini nasıl açıklamaktadırlar? Onların gözünden çalışmaya devam etmelerine neden olan faktörler nelerdir? Çalışmaya devam etmeyi bir zorunluluk ya da tercih olarak mı görmektedirler? Bu tez çalışması kapsamında 55 yaş üzeri toplam 25 kişiyle Nisan- Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış, derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakat yoluyla toplanan veriler yaşam seyri yaklaşımı çerçevesinde incelenmiş ve niteliksel tematik analize tabi tutulmuştur. Tez Türkiye örneğinde katılımcıların emeklilik yaşının ötesinde çalışmaya devam etme kararlarını etkileyen faktörlerin karmaşıklığını ortaya koymaktadır. Yaşam seyrine yayılmış olan bu faktörler, refah sistemindeki ve emek piyasasındaki değişiklikler, hane halkı ihtiyaçları ve bireysel motivasyonlar gibi farklı düzlemlerden kaynaklanmaktadır. Son olarak, bu tez ileriki yaşamda çalışma anlatılarının aynı zamanda Türkiye örneğinde yaşlılıkta gelir kaybı riskinin bireyselleştirilmesinin bir göstergesi olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Working in later life is increasingly becoming the norm in contemporary societies. Current developments in labor market and pension policies have extended working lives. This thesis focuses on the emerging pattern of working beyond retirement age in Turkey. It provides answers to the following questions: How do older workers in Turkey explain their reasons to continue working beyond the retirement age? What factors do they perceive as accounting for their continued employment? To what extent do they see their continued employment as an obligation or a choice? This thesis relies on 25 semi-structured in-depth interviews that were conducted between April and June 2021 with individuals who are 55 years old or above. Based on a qualitative thematic analysis of the interviews from a life- course perspective, the findings of this thesis reveal the complexity of factors in explaining respondents' decision to continue working beyond the retirement age in the case of Turkey. These factors, spread out over the course of life, cut across multiple levels, such as changes in the welfare system and the labor market, household needs, and individual motivations. Last but not the least, this thesis suggests that the narratives of working in later life are also indicative of the individualization of the risk of income loss in old age in the Turkish context.