Staying in sport: Basic psychological needs of early specialized athletes and sports parenting
Sporda kalmak: Erken özelleşmiş sporcuların temel psikolojik ihtiyaçları ve sporcu ebeveynliği
  1. Tez No: 759361
  2. Yazar: ECE İBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN KİRAZCI, YRD. DOÇ. DR. OLCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışma, sporcuların temel psikolojik ihtiyaçları (yeterlilik, özerklik ve ilişkili olma) ile sporcu ebeveynliğinin spor kariyeri içerisinde nasıl ilişkilendiğini anlamak için spor ebeveynlerinin ve erken özelleşen sporcuların deneyimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar, bireysel ve takım sporları yapan sekiz erken özelleşen sporcu ve çocuğu sporda erken özelleşen 16 ebeveynden (sekiz anne, sekiz baba) oluşmaktadır. Temeli fenomenolojiden gelen yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmış olup buna bağlı olarak tümdengelim ve tümevarım tematik yöntemle veriler analiz edilmiştir. Sonuçlar, sporcuların temel psikolojik ihtiyaçları ile sporcu ebeveynliğinin etkileşiminin erken özelleşen sporcuların spor kariyerlerinde kritik bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Çocuğun branş seçimi gibi spor ile ilgili birçok karar aileyle birlikte alınmakta veya ebeveynler tarafından yönlendirilmektedir. Bu çalışmada, sporcuların yeterlik (öz farkındalık, öz disiplin, özgüven, başarı için fedakârlık ve yılmazlık), özerklik (tutumsal, işlevsel ve duygusal) ve ilişkili olma (ebeveyn-sporcu, kulüp, antrenör-sporcu, sporcu-akran, ebeveyn-ebeveyn ve antrenör-ebeveyn ilişkisi) özelliklerinin gencin büyümesinin etkisiyle zamanla değişip ve yeniden şekillendiği görülmektedir. Ayrıca, birleşik faktörler (yaşa bağlı değişimler, ikili kariyer ve optimal sporcu ebeveynliği), gençlerin yaşamlarında en az iki temel psikolojik ihtiyacı harekete geçiren kritik dönüm noktalarını ve beklentileri temsil eden bir tema olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak çocuğun optimal gelişim gösterme şansına sahip olduğu bir ortam yaratmanın bireyin gelişimi ve zaman içinde toplum için değer oluşturan etkileri olabileceği unutulmamalıdır. Bu çalışma, özellikle erken özelleşen sporcu ebeveynliğine yönelik yapılandırılmış eğitim programlarının ve rehberlerin tasarlanması ve uygulanması için göz önüne alınması gereken detaylı bilgiyi sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the experiences of sports parents and early-specialized athletes on how athletes' basic psychological needs (competence, autonomy, and relatedness) relate to sports parenting during a sports career. Participants were eight early-specialized athletes and 16 parents (eight mothers and eight fathers) from individual and team sports. Having its foundations from phenomenology, semi-structured interviews were used, and accordingly, data were analyzed with a combined deductive and inductive thematic analysis. Results showed that sports parenting is a critical issue in early specialized athletes' life because of its relationship with athletes' basic psychological needs. Many sport-related decisions, such as sports selection, are taken together within the family or guided by the parents. The study indicated that athletes' autonomy (attitudinal, functional, and emotional), competence (self-awareness, self-discipline, self-esteem, self-sacrifice for success, and resilience), and relatedness (parent-athlete, club, coach-athlete, athlete-peer, parent-parent, and coach-parent relations) features changed and reformed over time possibly because of maturation of the athletes. Also, the combined factors (age-related changes, dual career, and perceived optimal sports parenting) represented critical milestones and expectations that activated at least two of the basic psychological needs in youths' lives. It should be noted that creating an environment where a child has the opportunity for optimal growth may have positive impact on individual and add value to society over time. This study has a potential to be used in designing structured guidelines and programs for sports parenting.