Kadın baskın mesleklerde erkek olmak: Erkek okul öncesi öğretmenlerinin çalışma yaşamındaki deneyimleri
Being male in female-dominant professions: Male preschool teachers' experiences in working life
  1. Tez No: 759362
  2. Yazar: MUSTAFA TOPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL AYŞE CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Çalışanlarda aranan niteliklerin belli bir cinsiyete özgülenmesi sonucunda meslekler kadın ve erkek meslekler olarak ayrılmaktadır. Cinsiyete göre geleneksel olmayan mesleklere girenler çalışma yaşamında çeşitli ayrımcılıklara maruz kalmaktadır. Okul öncesi öğretmenliği Osmanlı'dan Türkiye'nin yakın tarihine kadar sadece kadınların olduğu bir meslektir. Meslekte bulunma şartlarının değişmesiyle erkekler de bu alana giriş yapmaya başlamıştır. Ancak bu sayı çok sınırlıdır. Erkek öğretmenlerin tipik olmayan meslek seçimleri, hegemonik erkeklik normlarını ihlal ettikleri anlamına gelmekte, erkeklikleri sorgulanmakta, meslekte çeşitli önyargılarla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Hegemonik erkeklik ve mesleki kimlik arasındaki çatışmayı yönetmek için çeşitli stratejiler geliştiren erkek öğretmenlerin mesleğin dönüşümünde önemli etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma erkek okul öncesi öğretmenlerinin çalışma yaşamındaki deneyimlerinin izini nitel araştırma yöntemiyle sürmektedir. Sosyal yapılandırmacı perspektifle, fenomenolojik desenle yürütülen bu çalışmada Eskişehir ilinde çalışan on yedi erkek öğretmenle yapılan yüz yüze görüşmelerin tematik analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda ortaya çıkan temalar; kariyer tercihi ve tepkiler, mesleki kimlik ve erkeklik kimliği, statü sorunu, otorite, erkekliği yönetmek olarak sıralanabilir. Erkeklerin okul öncesi öğretmenliğine girişleri mesleği cinsiyetsizleştirmemekte Erkeklerin bu meslekte oluşları alternatif erkeklik tanımını değil, mesleğin erkeksi tanımını ve dönüşümünü tetiklemektedir.
Özet (Çeviri)
Occupations are divided into female and male occupations as a result of the specialization of the qualifications sought in the employees to a certain gender. Those who enter non-traditional occupations by gender are exposed to various discriminations in working life. Preschool teaching is a profession that only women had from the Ottoman Empire to the recent history of Turkey. With the change in the conditions of being in the profession, men have also started to enter this field. However, this number is very limited. Male teachers' atypical career choices mean that they violate hegemonic masculinity norms, their masculinity is questioned, and they encounter various prejudices in the profession. Male teachers, who develop various strategies to manage the conflict between hegemonic masculinity and professional identity, have important effects on the transformation of the profession. This study traces the experiences of male preschool teachers in working life with qualitative research method. In this study, which was carried out with a social constructivist perspective and a phenomenological design, thematic analysis of face-to-face interviews with seventeen male teachers working in Eskişehir was conducted. The themes that emerged as a result of the analysis; career choice and reactions, professional identity and masculinity identity, status issue, authority and managing masculinity. Men's entry into pre-school teaching does not de-gendered the profession and their being in this profession triggers the masculine definition and transformation of the profession, not the alternative definition of masculinity.