Korona virüs pandemisinin çevresel etkileşimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of environmental interactions of the corona virus pandemic
- Tez No: 759373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Koronavirüs Pandemisinin Çevresel Etkileri üzerine yapılan bu araştırmada, var olan durum olduğu gibi yansıtılmaya çalışıldığından tarama türünde nitel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Covid-19 Pandemisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 yılları arasında yaşanan vakalar oluşturmaktadır. Koronavirüs Pandemisinin Çevresel Etkileri ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Veri toplama aracında 3 bölüm oluşturulmuştur. İlk bölümde pandemi ve etkileri ile ilgil bilgiler verilmiştir. İkinci etkilerinin olumsuz sonuçları verilmiştir. Üçüncü bölümde geleceğe ve günümüze dair sorunlar verilmiştir. Araştırmanın verileri, 2021-2022 yıllarında yaşanan pandemi ile ilgili yapılmış bir çok makale, tez ve yayınlardan elde edilmiştir. Öncelikle pandemi ve pandeminin çevresel etkileri hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde nitel analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizi, birbirine benzeyen verilerin belirli kavram ve temalar çerçevesinde bir araya getirilerek okuyucunun anlayabileceği şekilde düzenlenmesidir. Buradaki amaç toplanan verileri açıklayabilecek kavramlara ve ilişkilere ulaşmaktır. Bu sebeple konu ile ilgili literatür taraması neticesinde elde edilen yazılı metinler okunarak sorunlar yönetim işlevleri başlıkları altında kodlanarak ayrı ayrı gruplandırılmıştır. Oluşturulan kodlar tekrar gözden geçirilerek doğruluğu teyit edilmiştir. Görüşme yapılan okul müdürlerinin bu sorunları çözme yaklaşımları ise betimsel analiz ile analiz edilerek sunulmuştur. Çalışma sonucunda, geri kazanımın ülke ekonomisine katkısı ve faydaları buna bağlı olarak geri dönüşümün sadece ekonomik kazançtan ibaret görülmemesi gerektiğini ve atık miktarını azaltmada çok etkili olduğu, söylemek mümkündür. Covid-19 pandemisinin başlangıcında, halka açık yerlerde birlikte yaşayan insanlar kısıtlandı, bu nedenle halka açık yerlerdeki çöp miktarı azalmıştır. Ancak kısıtlamaların ardından sosyal faaliyetlerin yeniden başlaması bu alanlardaki çöplerin hızla artmasına ve çevreyi olumsuz etkilemesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research on the Environmental Effects of the Coronavirus Pandemic is a qualitative research in the type of screening, since the existing situation is tried to be reflected as it is. The universe of the research is the Covid-19 Pandemic, which covers the years 2020 and 2021. The sample of the research consists of the cases experienced between the years 2020-2021. A literature review on the Environmental Effects of the Coronavirus Pandemic was conducted. Three sections were created in the data collection tool. In the first part, information about the pandemic and its effects is given. The negative consequences of the latter effects are given. In the third chapter, problems about the future and the present are given. The data of the research were obtained from many articles, theses and publications related to the pandemic in 2021-2022. First of all, information was given about the pandemic and its environmental effects. Content analysis, one of the qualitative analysis methods, was used in the analysis of the research data. Content analysis is the arrangement of similar data in a way that the reader can understand by bringing them together within the framework of certain concepts and themes. The aim here is to reach the concepts and relationships that can explain the collected data. For this reason, the written texts obtained as a result of the literature review on the subject were read and the problems were grouped separately by coding them under the headings of management functions. The generated codes were reviewed and their accuracy was confirmed. The approaches of the interviewed school principals to solve these problems were analyzed with descriptive analysis and presented. As a result of the study, it is possible to say that the contribution and benefits of recycling to the country's economy, therefore, recycling should not be seen as just economic gain and it is very effective in reducing the amount of waste. At the start of the Covid-19 pandemic, people living together in public places were restricted, so the amount of litter in public places decreased. However, the resumption of social activities after the restrictions caused a rapid increase in garbage in these areas and adversely affected the environment.