Deneyim üzerine bir mekan okuması: Geçici performans mekanları
A spatial study on experience: Temporary performance spaces
- Tez No: 759374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORKUN ÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çağın dinamizmi; gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızına uyum sağlayabilen, talepleri sürekli değişen bireylerin hayal ve arzularıyla bağ kurabilen ve toplumun yaşam kalitesinin arttırılmasında etkili olan 'esnek ve dinamik' mekanların yaratımını gerektirmektedir. Bu noktada geçici mimarlık kısa süreli varlığıyla, anlık tatmin talep eden toplumlara hızlı ve radikal çözümler üreterek şehirlerin deneyimini geçici olarak değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Geçici mimari uygulamalarının bir keşfi olan geçici performans mekanları; şehirlerin biçim ve işlevi üzerinde kalıcı etkilere sahip, anlamlı deneyimlerin yaratılmasında etkili kamusal oyun alanlarıdır. Bu mekanlar, dinamik ve çok-katmanlı olaylara dayalı kolektif deneyimler yaratarak çağın problemi olan 'deneyim kaybı'nın yaşanmasını önlemektedir. Geçici performans mekanları; kuruldukları alanları dönüştürme, bireylerin bu alanlar hakkındaki anlayış ve farkındalıklarını arttırma ve kamusal mekanların önemini vurgulama yeteneğine sahiptir. Bu araştırma çalışması, geçici performans mekanlarının kısa süreli varoluşlarının ardından kaybolduklarında, bireylerin zihinlerinde benzersiz deneyim hatıraları bırakarak kamusal alanı yeniden tanımlandırma ve içindekilerin davranış biçimleri ve/veya duygularını değiştirme kapasitesine sahip olduğunu savunmaktadır. Araştırmanın son bölümünde yer alan mekan okumalarından yola çıkılarak çalışmada; geçici performans mekanlarının üretim biçimlerinin, amaçlarının ve yöntemlerinin incelenmesiyle bu mekanların deneyim üzerine etkileri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dynamism of the era requires the creation of 'flexible and dynamic' spaces that can adapt to the speed of developing information and communication technologies, and that are effective in increasing the quality of life by connecting with the dreams and desires of the individuals. At this point, temporary architecture, with its short-term existence, has the ability to temporarily change the experience of cities by producing quick and radical solutions for societies that demand instant satisfaction. Temporary performance spaces, which are an exploration of temporary architectural practices, are public playgrounds for creating meaningful experiences that have lasting effects on the form and function of our cities. By creating collective experiences based on dynamic and multi-layered events, these spaces prevent the 'loss of experience', which is the problem of the age. Temporary performance spaces have the ability to transform the areas in which they are installed, to increase the understanding and awareness of individuals about these areas and to emphasize the importance of public spaces. This research study argues that temporary performance spaces, when they disappear after their short-term existence, have the capacity to redefine the public space and change the behavior patterns and/or feelings of those in it, leaving unique memories of experiences in the minds of individuals. Based on the readings in the last chapter of the research, in the study, the effects of these spaces on experience are investigated by examining the production patterns, purposes and methods of temporary performance spaces.