Optimization of paint stripping process, modelling and improving of scrap ratio
Boya söküm süreç iyileştirmesi, modellemesi ve fire oranının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 759375
  2. Yazar: BUKET ERBECER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYDA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada jant üretiminde fire oranlarında iyileşme sağlamak üzere boya söküm işleminin optimizasyonu hedeflenmiştir. Öncelikli olarak alüminyum alaşımlı jantların üretim süreci hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Üretim sonucunda döküm, işleme veya boyama kaynaklı sebeplerle jantlar fire olarak ayrılabilmektedir. Jantların fire olarak ayrılmasının sebepleri incelendiğinde, boya söküm işleminde porozitenin öne çıkan etkenlerden birisi olduğu tespit edilmiştir. Boya söküm işlemi ile fire jantlar yeniden boyanarak bitmiş ürün olarak elde edilebilmektedir. Jantların kazanılabilmesi için kalite performansından ödün vermeden mekanik, malzeme testlerinin kriterler içerisinde olması gereklidir. Bu sebeple tez çalışmasının birinci aşamasında sıcak sülfürik asitle yapılan boya söküm işlemine maruz kalan metalik ve opak boyanmış diamond ve cast surface jant çeşitlerinin mekanik ve malzeme dayanıklılığı test edilmiştir. Çekme, uzama, darbe, 13° darbe, yapışma, nem, su, sertlik, dinamik yorulma, cass testi yapılmıştır. Testlerin sonucunda jantların özelliklerinin istenen kriterler içinde kaldığı tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında boya sökme işlemininin değişkenliklerinin etkisi test edilerek, fire oranında iyileşme sağlanması hedeflenmiştir. Optimum koşullarda minimum fire ile boya sökme işleminin verimliliğini sağlayarak, jantların kalite performansını kontrol etmek amaçlanmıştır. Fire olan jantların sebepleri pareto analizi ile tespit edilmiştir. Öne çıkan sebebin porozite olduğu tespit edilmiştir. Diamond ve cast surface metalik ve opak boyanmış poroziteli jantlar farklı proses parametrelerine göre boya söküm işlemine maruz bırakılmıştır. Proses parametreleri olan sıcaklık (80°Cve 85°C), sülfürik asit konsantrasyonu (%96 ve %98) ve işlem zamanı (20 ve 25 dk) değişkenleri“minitab full factorial design”kullanılarak hazırlanmış ve analiz edilmiştir. Bunun sonucunda optimum proses koşullarında minimum porozitenin elde edildiği değerler tespit edilip know-how oluşturulmuştur. Sonuçlar incelendiğinde boya söküm prosesi sonrasında 80°C sıcaklıkta, 25 dak işlem süresinde ve %98 konsantrasyonda sülfürik asitle boya söküm işlemi yapılan jantlarda minimum seviyede porozite gözlemlenmiştir. Porozite seviyesi mikroyapı analizi ile de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze the conditions in wheel production and to improve scrap ratio. First of all, detailed information about the production process of aluminum alloy wheels were introduced. During the production process, wheels can be scrapped due to casting process, machining process or painting process. When the reasons for wastage of the wheels are examined, the effect of porosity is seen as one of the prominent problem. Scrap wheels can be repainted and obtained as a product after paint stripping process. To recover the scrap wheels, material, mechanical and painting tests must be within the criteria without sacrificing the quality performance of wheels. In the first step of the study the mechanical and material durability of two types of wheels which are cast surface wheels and diamond cut wheels were tested. Tensile test, elongation tests, 13° impact test, dynamic fatigue test, cass tests were carried out. The test results were obtained within the customer expectations. In the second step of the study, it was aimed to improve scrap ratio by testing the effect of the variability on the paint stripping process and to control the quality performance of the wheels by ensuring the efficiency of the paint removal process with minimum waste under optimum conditions. The reason causing the diamond cut and cast surface scrap wheels were determined by pareto analysis. It has been determined that the major reason is porosity. Porous wheels were subjected to paint stripping process in different process conditions. The process parameters were selected as temperature (80°C and 85°C), sulfuric acid concentration (96% and 98%) and operation time (20 min and 25 min). Process variables were analyzed using Minitab20 full factorial design. As a result, the values at which the minimum porosity was obtained under optimum process conditions were determined and know-how was created. When the results were examined, a minimum level of porosity was observed in the wheels which the paint stripping process was performed with sulfuric acid at a concentration of 98% at 80°C at 25 min. The porosity level was also determined by microstructure analysis.