Vergi ahlakının belirleyicileri: TRC3 bölgesi analizi
Determinants of tax morale: TRC3 region analysis
- Tez No: 759377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANATAY HACIKÖYLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsanların eylemleri, bu eylemlerin ekonomik yansımaları ve bunun ahlak ile ilişkisi oldukça önemli bir husustur. Bireylerin vergi uyumları üzerinde önemli bir etkisi olan vergi ahlakı ile beraber, vergi ödeme konusunda motive edici ve motivasyon bozucu hususların neler olduğu çalışmanın ana iskeletini oluşturmaktadır. Vergi ödeme veya vergi ödemeyi istememe tavırları ve eylemlerinin sebeplerini belirleyen ekonomik ve sosyal pek çok faktör bulunmaktadır. Çalışmada; Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'tan oluşan TRC3 bölgesinde vergi ahlakının belirleyicilerinin neler olduğunu analiz edilmiştir. Çalışmada vergi ahlakı ile ilgili TRC3 bölgesinde somut bilgilere ulaşılması hedeflenmiş ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile hem memleketi TRC3 bölgesi olan hem de bu bölgede yaşayan 32 gelir vergisi mükellefi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için Nvivo 8 paket programı kullanılmıştır. Analizin ardından veriler yorumlanmıştır. Kamu hizmetleri ve kamu idareleri, vergi cezaları ve denetim, vergi afları, vergi adaleti, mevcut ekonomik konjonktür, yolsuzluk algısı, kayıt dışına erişilebilirlik, ideoloji ve siyasi iktidarın kabulü ile aile ve sosyal çevrenin TRC3 bölgesinde vergi ahlakı üzerinde belirleyici olduğu belirlenmiş olmakla birlikte elde edilen sonuçlar doğrultusunda bazı önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The actions of people, the economic reflections of these actions and their relationship with morality are critical issues. Along with tax morale, which has an essential effect on individuals tax compliance, the main framework of the study is what motivating and demotivating situations are in paying taxes. Many economic and social factors determine the reasons for their attitudes and actions to pay or not to pay taxes. The study has analysed the determinants of tax morale in the TRC3 region, which consists of Mardin, Batman, Siirt and Şırnak. The study aimed to reach factual information about tax morale in the TRC3 region, and a qualitative research method was used. With the semi-structured interview method, interviews were conducted with 32 income taxpayers from the TRC3 region and living in this region. Nvivo 8 package program was used for data analysis. After the analysis, the data were interpreted. Although public services and public administrations, tax penalties and auditing, tax amnesties, tax justice, current economic conjuncture, perception of corruption, accessibility to the informal economy, the acceptance of ideology and political power, and the family and social environment on tax morale in the TRC3 region have been explained, in line with the results obtained some recommendations are also included.