Mil-göbek bağlantılarında boyut ölçüm analiz yöntemlerinin etkinliğinin eksenel yük iletimine bağlı olarak numerik ve deneysel incelenmesi
Numerical and experimental investigation of the effectiveness of dimensional measurement analysis methods in shaft-hub connections according to axial load transmission
  1. Tez No: 759378
  2. Yazar: ENES FURKAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sıkı geçme mil-göbek bağlantılarında tolerans değerleri nümerik olarak hesaplanabilmektedir. Kuvvet/moment iletiminin tasarımın amacına uygun yapılabilmesi için temas yüzeylerine ait boyut tolerans bölgesinin yapım resimlerinde kesin ve doğru olarak tanımlanmalıdır. Üretimde, tolerans kontrolleri CMM gibi hassas dijital ölçüm cihazlarıyla yapılmalıdır. Ancak, ölçülen değerler LSQ, GX, GN gibi istatistiksel ölçüm yöntemlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Üretimden sonra LSQ, GX, GN metodolojilerine bağlı olarak mil-göbek çifti arasındaki hesaplanan sıkılık değeri değişebilmekte böylece bu yöntemlerin seçim kombinasyonuna bağlı olarak dokuz farklı sıkılık değeri hesaplanabilmektedir. Bu çalışmada, deneysel olarak ölçülen çakma ve sökme kuvvetleri, 9 farklı sıkılık değerine bağlı olarak hesaplanan kuvvet değerleri ile farklı sıkılıklara sahip 8 adet mil göbek çifti için karşılaştırılmıştır. En yaygın sonuç olarak, GN ve LSQ yöntemlerinin sırasıyla mil ve göbek ölçümünde en uygun istatistiksel ölçüm metodu olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tolerance values of shrink fit shaft-hub connections can be calculated with numerical analysis. In order to the force/torque transmission can be carried out in accordance with its design purpose, The dimensional tolerance zone of the contact surfaces in the shaft-hub connections must be given in the construction drawing accurately and completely. In production, tolerance controls should be made with precision digital measuring devices such as CMM. However, the measured values of dimensions may vary depending on the statistical methodology of digital measurement system such as LSQ, GX, GN. After the production, measured interference between shaft and hub varies according to chosen methodology LSQ, GX, GN so nine different interference values can be calculated with combination of three methodology. In shrink fit shaft-hub connections Axial press or release forces depends on actual interference. In this study, experimentally measured press and release force values compared with numerically calculated ones which are as a function of each of nine interferences for 8 shaft&hub couples. As a result, the GN and LSQ methods are the most suitable measurement methodology for the shaft and the hub respectively.