Trakya Bölgesi Ichneumonidae (Hymenoptera) kontrol listesinin oluşturulması
Checklist of Ichneumonidae (Hymenoptera) of Thrace region
- Tez No: 759376
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YURTCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Ichneumonidae (Hymenoptera) familyası ile ilgili yapılan tüm çalışmalara ait makaleler incelenmiş ve Türkiye'de toplam 1439, Trakya'da 256 tür olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmayla günümüze kadar Ichneumonidae familyası ile ilgili Türkiye'de yapılmış çalışmalar derlenerek, Trakya Bölgesi için bir kontrol listesi oluşturularak tüm verilerin biraraya toplanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Trakya bölgesi, ayrı ayrı il bazında ve tüm Trakya olarak ele alınarak tür listesi tabloları oluşturulmuş ve onları veren makaleler tabloda belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, all studies related to the Ichneumonidae (Hymenoptera) family in Turkey were examined and it was determined that there are a total of 1439 species in Turkey and 256 species in Thrace. The aim was to create an inventory for the Thrace region by compiling studies on the family Ichneumonidae in Turkey to collect all data. In this context, species list tables were created by considering the Thrace region separately on the basis of provinces and as the whole Thrace, and the articles on which such lists were drawn are indicated in the table.