Gebelerde travmatik doğum algısının psikolojik iyilik hali ile ilişkisi
Relationship of traumatic birth perception with psychological well-being in pregnants
- Tez No: 759411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada gebelerin travmatik doğum algılarının psikolojik iyi oluşları ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri internet ortamında çevrimiçi (online) olarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 20. Gebelik haftası üzerinde olan gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, yapılan G power analizinde %95 güven aralığı, %95 test gücü, f2= 0,212 etki büyüklüğüne göre araştırmaya katılmayı kabul eden 181 gebe kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Tanıtım ve Değerlendirme Formu, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği, Psikolojik İyilik Hali Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS V23 lisanslı programı kullanılarak istatiksel analiz yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzde ve ortalama standart sapma ve ortanca (minimum – maksimum), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to Decipher the relationship between psychological well-being and traumatic birth perceptions of pregnant women. The data of the research were collected online in the internet environment. The universe of the research 20. It was created by pregnant women who are on the gestational week. The sample of the study consisted of 181 pregnant women who agreed to participate in the study according to the 95% confidence interval, 95% test power, f2= 0.212 effect size in the G power analysis December. The data of the research were collected with the Introduction and Evaluation Form, Traumatic Birth Perception Scale, Psychological Well-Being Scale. The data obtained from the research were statistically analyzed using IBM SPSS V23 licensed program. In the evaluation of the data, percentage and mean standard deviation and median (minimum – maximum), Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test were used.