An investigation of using different types of feedback strategies in interactive video lectures
Etkileşimli video derslerinde farklı tür geri bildirim stratejilerinin kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 759410
  2. Yazar: EZGİ RABİA DİRİ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkileşimli video derslerde kullanılan ayrıntılı ve üstbilişsel geri bildirim stratejilerini, öğrencilerin katılımı ve üstbilişsel farkındalık düzeyleri açısından karşılaştırmaktır. Aynı zamanda bu çalışma nitel veriler de toplayarak, öğrencilerin bu iki tip geri bildirime yönelik değerlendirmelerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, nitel verilerle desteklenen, iki uygulamayı karşılaştıran basit rastgele yalnızca son test deney desenini kullanmıştır. Katılımcılar, eğitim fakültesinde verilen bir derse kayıt yaptıran 52 lisans öğrencisinden oluşmaktadır (45 kız ve 7 erkek). Katılımcılar bir grup olarak ele alınmış ve rastgele iki geri bildirim grubuna atanmışlardır. Her iki grup için de uygulama sonrası“The Short Form of the User Engagement Scale”ve“The Metacognitive Awareness Inventory”ölçekleri ile ölçümler yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin geri her iki bilidirim çeşidine dair değerlendirmelerini incelemek için bire bir görüşmeler yoluyla nitel veri toplanmıştır. Sonuçlar, katılım ve üstbilişsel farkındalık düzeyleri açısından iki geri bildirim türü arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Nitel bulgular, nicel bulgularla uyumlu olarak, iki geri bildirim türünün birbirine tutarlı bir üstünlük sağlamadığını desteklemektedir. Buna ek olarak öğrenciler iki geribilidirim türünün farklı amaçlara hizmet ettiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the use of elaborated and metacognitive feedback strategies in interactive video lectures in terms of undergraduate students' engagement and metacognitive awareness levels. This study also aims to investigate undergraduate students' evaluations of elaborated and metacognitive feedback in interactive video lectures based on qualitative data. This study used a basic randomized post-test-only experimental design comparing two treatments supported with qualitative data. The participants were 52 preservice teachers who registered in an undergraduate course offered at the Faculty of Education. They were randomly assigned to the two feedback groups, the metacognitive and the elaborated feedback groups. For both groups, measurements were made after the implementation with the Short Form of the User Engagement Scale and the Metacognitive Awareness Inventory. In addition, qualitative data were collected through interviews and used to examine students' evaluations of the elaborated and metacognitive feedback used in the interactive video lectures. The results showed that there was no statistically significant difference between the two feedback types in terms of students' engagement and metacognitive awareness levels. The qualitative findings, also consistent with the quantitative findings, suggested that while two types of feedback did not provide a significant superiority over each other, students viewed the two types of feedback as serving different purposes.