II. Meşrutiyet döneminde Girit meselesi ve 1910-11 Yunanistan boykotajı
The problem of Crete during the second constitutional period and the boycott of Greece of 1910-11
- Tez No: 759413
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
İttihat ve Terakki'nin etkin olduğu 1908-1918 yılları arasında Osmanlı aleyhine yürütülen işgal ve ilhak gibi Osmanlı Devleti'nin parçalanmasını hızlandıran ve ülke birliğini tehlikeye sürükleyecek konularda Osmanlı halkı ciddi tepkiler göstermiştir. Özellikle II. Meşrutiyetin ilanınından sonra Bosna-Hersek'in işgali ve Bulgaristan'ın bağımsızlığını ilanının hemen ardından, Girit meclisinin açılışında Yunan kralına bağlılık yemini edilmesi ve Girit'in Yunanistan'a ilhak olunduğunun ilan edilmesi hem siyasi hem de sosyal alanda açığa çıkacak olan yoğun tepkileri de beraberinde getirmiştir. Bosna-Hersek'in Avusturya-Macaristan tarafından ilhakı ile başlayan protesto, miting ve boykotlar süreci, sürekli çözümsüzlüğe itilen ve makûs nihayeti herkesçe malum olan Girit meselesi için devletin ve halkın tepkisinin şekillenmesinde, savaş harici başvurulabilecek önemli bir model oluşturmuştur. Bilhassa Girit meselesindeki rolünden dolayı Yunanistan'a karşı gerçekleştirilen miting ve protestolardan sonra 1910-11 senelerinde örğütlenen boykotaj hareketi; sistemli, planlı ve programlı bir mücadeleye dönüşmüştür. Girit meselesine karşı gelişen kitlesel eylemlerin ve boykotun nedenleri, örgütlenişi, işleyişi, etkileri ve sonlanması; basında nasıl yer bulduğu ve basının bu noktada halkı yönlendirmedeki işlevi, bu hareketlerden etkilenen devletlerin tepkileri, yaşanan olaylar karşısında Osmanlı Rumlarının tavır ve durumları çalışmanın kapsamı içindedir. Özellikle Girit meselesi nedeniyle 1910-11 yıllarında Yunanistan'a karşı başlatılan boykotaj hareketini her yönüyle ele almak çalışmanın esas amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between 1908-1918 when İttihat and Terakki was active, the Ottoman people showed serious reactions to issues such as the occupation and annexation corried out against the Ottoman Empire, wich accelerated the disintegration of the Ottoman state and would endanger the unity of the country. Especially after the praciamation of constitutional monarchy, in the pursuit of the invasion of Bosnia Herzegovina and Bulgaria's decleration on independence, during the opening ceremony of Cretan being pledged to alliance to Greek king and being of Cretan to Greece brought along intense reaction wich came along both political and social field. The procsess of protest, rallies and boycotts that started with the annexation of Bosnia and Herzegovnia by Austria-Hungary, has been an important model that can be applied outside of war in shaping the reaction of the state and the people fort he Crete issue wich is constantly pushed into a deadlock and whose bad course is known to everyone. The boycott movement, wich was organized in 1910-11 after the Crete issue: turned into a systematic, planned an programed struggle. The reasons, organization, functioning, effects and termination for the mass protests and boycotts against the Cretan İssue; how it's covered in the press and the role of the press in guiding the public at this point; the reactions of states affected by these movements; the attituades and situations of the Ottoman Greeks in the face of the events that took place are within the scope of the study. The main purpose of the study is to deal with all against Greece in 1910-11, especially due to the Crete issue.