Sinus cavernosus içerisindeki arteria carotis interna ölçümlerinin sefalometrik ölçümlerle ilişkisinin kontrastlı multidedektör bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Investigation of the relationship of internal carotid artery measurements in cavernosus sinus with cephalometric measurements with contrast multidetector computed tomography
- Tez No: 759414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMELEK ÇETİN, PROF. DR. MURAT ÖGETÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sinus cavernosus içerisindeki a. carotis interna, komşu yapıların ve sefalometrik ölçümlerin betimsel ve korelasyon analizlerinin yapılmasıyla bölgedeki yapılar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve edinilen bu bilgiler ile kafa tabanı cerrahilerinde oluşabilecek komplikasyonların en aza indirilmesine katkı sağlamaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışma 2010 - 2021 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda BT'leri çekilmiş olan 86 bireyi kapsayan retrospektif çalışmadır. Bulgular: Yapılan analizlere göre sağ ACI uzunluk ile sol ACI uzunluk arasında (r=0,824), sağ ACI - ST ile Sol ACI- ST arasında (r=0,631), Sağ PCM - PCP ile Sol PCM-PCP arasında (r=0,722), hipofiz hacmi ile H- D arasında (r=0,749) pozitif yönlü güçlü korelasyon saptanmıştır. Ayrıca bunların dışında pek çok ölçümlerimizde orta ve zayıf düzeyde korelasyon elde edilmiştir. Sonuç: Elde edilen bu korelasyon verileri ile bölge anatomisinin ve yapıların birbirleriyle olan ilişkisinin daha ayrıntılı anlaşılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to obtain detailed information about the structures in the region by performing descriptive and correlation analyzes of the internal carotid artery, adjacent structures and cephalometric measurements in the sinus cavernosus, and to contribute to minimizing the complications that may occur in skull base surgeries with this information. Material and Method: This study is a retrospective study involving 86 individuals who had CT scans at İnönü University, Department of Radiology between 2010 and 2021. Results: According to the analyzes performed, between right ACI length and left ACI length (r=0.824), between right ACI - ST and Left ACI-ST (r=0.631), Right PCM - PCP and Left PCM-PCP (r=0.722), A strong positive correlation was found between pituitary volume and H-D (r=0.749). In addition, moderate and weak correlations were obtained in many of our measurements. Conclusion: With these obtained correlation data, a more detailed understanding of the anatomy of the region and the relationship between the structures will be provided.