Investigation of mapped infinite elements in finite element formulation
Sonlu eleman formulasyonunda sonsuz elemanların incelenmesi
- Tez No: 75942
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz SONLU ELEMAN FORMULASYONUNDA SONSUZ ELEMANLARIN İNCELENMESİ ERDOĞAN, Bahadır Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet UTKU Eylül 1998, 88 sayfa Bazı mühendislik problemlerinde, problemin tanımlandığı ortam bir veya daha fazla yönde sonsuza doğru açılır. Bu tip problemlerin çözümündeki eski ve yaygın yöntem, ortamın belirli bir uzaklıkta kesilmesidir. Eğer kullanılan model yeterince büyük ise veya analizi yapan mühendis ortamın nerede kesileceğini tahmin edecek kadar tecrübeli ise bu yöntem iyi sonuçlar verir. Bu tip problemleri, sonlu ve sonsuz elemanların beraber kullanımıyla da çözmek iyi sonuçlar vermektedir. Bu çalışmada, sonsuz ortamların modellenmesinde, Serendipite tipi 5 düğüm noktalı sonsuz elemanlarla standard izoparametrik sonlu elemanlar beraber kullanılmıştır. Yöntemin uygulanabilirliğini ve geçerliliğini anlayabilmek için çeşitli problem tipleri üzerinde yöntem denenmiştir. Çözümlerde kullanılan bilgisayar programı da ayrıca çalışmanın içinde sunulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Sonsuz Ortam, Sonsuz Eleman Formulasyonu. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF MAPPED INFINITE ELEMENTS IN FINITE ELEMENT FORMULATION ERDO?AN, Bahadur M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mehmet UTKU September 1998, 88 pages In certain type of problems the domain of analysis extends to infinity in one or more directions. The traditional engineering approach to this kind of problems is simply the truncation of the domain of analysis. The method works well if the truncated domain is large enough or the analyst has enough experience to guess where it is to be truncated. Such problems can be analyzed efficiently by using a combination of finite and infinite elements to discretize the domain of analysis. In this study, Serendipity type five - node infinite elements with inverse type of decay are coupled with the standard eight - node isoparametric finite elements to solve unbounded domain problems. Several types of plane elasticity problems are solved and the applicability of the method is investigated. In the solutions, a modified computer program is used which is presented in the study. Keywords : Infinite Domains, Infinite Element Formulation. in