Analysis of dead reckaging procedures by using hybrid automata
Çıkarsamalı seyir yordamlarının karma devingenlerle analizi
- Tez No: 75941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
oz ÇIKARSAMALI SEYİR YORDAMLARININ KARMA DEVİNGENLERLE ANALİZİ Özütam, Bahadır Kaan Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Halit Oğuztüzün Temmuz 1998, 160 sayfa Bu tez çıkarsaman seyir yönteminin karma devingende modellenmesini ve çıkarsaman seyir yordamlarının karma devingenin sembolic model kontrol tekniklerini kullanarak analizini içermektedir. Çıkarsaman seyir dağıtık etkileşimli simulasyon'da ağ yükünü azaltmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Karma devingen hem kesikli hem de sürekli parçalan içeren bir dinamik sistemdir. Tezde çıkarsaman seyir karma devingende modellendikten sonra bir karma devingen analiz aracı olan HyTech kullanılarak çıkarsaman seyir'in bazı önemli parametreleri üzerine analizler yapılmaktadır. Ayrıca bir karma devingen simülasyon aracı olan SHIFT kullanılarak çıkarsaman seyir ile ilgili bazı kritik durumların simülasyonu yapılmaktadır. Bu tez bu yönde gerçekleştirilmiş ilk çalışmadır. Anahtar kelimeler : çıkarsamalı seyir, karma devingen, dağıtık etkileşimli simülasyon IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF DEAD RECKONING PROCEDURES BY USING HYBRID AUTOMATA Özütam, Bahadır Kaan MS., Department of Computer Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Halit Oğuztüzün July 1998, 160 pages This thesis introduces a model of dead reckoning in hybrid automata and analyzes dead reckoning procedures by using symbolic model checking techniques for hybrid automata. Dead reckoning is a method used for reducing the network load in distributed interactive simulation. Hybrid automata are mathematical models of dynamic systems with components having both discrete and continuous transitions. After modeling dead reckoning in hybrid automata, the thesis carries out analyses on some important parameters of dead reckoning using the hybrid automata analysis tool HyTech. It also performs simulations of some critical situations about dead reckoning using the hybrid automata simulation SHIFT. This is the first work in this direction done so far. Keywords : Dead Reckoning, Hybrid Automata, Distributed Interactive Simulation. ui