Sağlık profesyonellerinin genetik ve genetik uygulamalara yönelik tutum ve anlayışlarının belirlenmesi
Determination of HEALTH professionals' attitudes and approaches to genetics and genetic applications
  1. Tez No: 759420
  2. Yazar: ABDULLAH KARABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırma sağlık profesyonellerinin genetik ve genetik uygulamalara yönelik tutum ve anlayışlarının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Bu araştırma Türkiye'de bulunan bir üniversite hastanesinde görev yapan 350 sağlık profesyoneli ile yapılmıştır. Araştırmada veriler, tanıtıcı özellikler formu ve Genetik ve Genetik Uygulamalarına Yönelik Tutum ve Anlayış Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Student t testi ve Anova testi kullanılmıştır. Bulgular: Bu araştırmada katılımcıların %54.90'ının kadın olduğu, %79.70'inin 18-30 yaş aralığında olduğu, %51.43'ünün bekar olduğu, %17.70'inin idari birimde görev yapığı saptanmıştır. Yine katılımcıların %33.10'unun mesleğinin ebe/hemşire olduğu, %49.40'ının eğitiminin ön lisans/lisans düzeyinde olduğu, %50.00'sinin 5-10 yıl süre ile çalıştığı ve %61.70'inin genetik ve genetik uygulamalarına yönelik eğitim almadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the attitudes and understandings of health professionals towards genetics and genetic practices. Method: The research was conducted as descriptive and cross-sectional. This research was conducted with 350 healthcare professionals working in a university hospital in Turkey. In the study, data were collected by using the descriptive features form and the Attitude and Understanding Scale towards Genetics and Genetic Practices. Student's t test and Anova test were used to evaluate the data. Results: In this study, it was determined that 54.90% of the participants were women, 79.70% were between the ages of 18-30, 51.43% were single, and 17.70% were working in the administrative unit. Again, it was found that 33.10% of the participants were midwives/nurses by profession, 49.40% of them were at the associate degree/undergraduate level, 50.00% of them worked for 5-10 years and 61.70% of them did not receive training on genetics and genetic applications.