Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçu
Includes the crime of purchasing or accepting goods of crime
  1. Tez No: 759421
  2. Yazar: ŞERİFE LEMAN GEMİCİ EZİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 165. maddesinde suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçuna yer verilmiştir. Bu düzenleme ile suç işlemek suretiyle veya dolayısıyla elde edilen menfaatlerin piyasada tedavüle konulmasının ve suç işlemenin bir kazanç kapısı olarak görülmesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda öncelikle suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçuna ilişkin genel bilgilere yer verilmiş, ardından suç eşyasının satın alınması ve kabul edilmesi suçunun unsurları, suçun özel görünüş biçimleri ve muhakemesi, doktrindeki tartışmalı görüşler ve yargısal içtihatlar ışığında incelenmiştir. Son olarak, suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçu, diğer kanunlarda yer alan benzer hükümler ve Türk Ceza Kanununda düzenlenen benzer suç tipleri ile birlikte ele alınarak mukayeseli olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 165 of the Turkish Penal Code No. 5237 includes the crime of purchasing or accepting goods of crime. With this regulation, it is aimed to prevent the benefits obtained by committing a crime or as a result from being circulated in the market and to prevent crime from being seen as a source of income. In our study, first of all, general information about the crime of purchasing or accepting goods of crime is given, then the elements of the crime of purchasing or accepting goods of crime, the special appearance forms and reasoning of the crime, the controversial views in the doctrine and the judicial jurisprudence are examined. Finally, the crime of purchasing or accepting goods of crime has been examined comparatively, together with similar provisions in other laws and similar crime types regulated in the Turkish Penal Code.