Antibakteriyel bor katkılı teflon kaplama
Antibacterial boron added teflon coating
- Tez No: 759425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN GÜNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada halk arasında teflon kaplama olarak bilinen polytetrafloraetilen (PTFE) fiziksel ve kimyasal özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla PTFE kaplama kullanılan kimyasalların insan sağlığını zarar vermeden modifiye ederekten antibakteriyel ve yapışmazlık kriterini artırma çalışmaları yapılmıştır. PTFE nin kimyasal yapısına Xbor katkılı sıvı kimyasalla üretilmiştir. Üretilen ürünlerin; ve piyasadaki mevcut PTFE kimyasal ile üretilen ürünlerle aşınmazlık, yapışmazlık, gıda teması (migrasyon) ve antibakteriyellik (gram pozitif; Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, gram negatif; Escherichia coli, Salmonella typhimurium suşları) testleri ile karşılaştırılması sağlanmıştır. Yeni üretilen ürünün aşınmazlık testinde 12500 dev/dk iken mevcut piyasadaki 3500 dev/dk çizildiği görülmüştür. Ayrıca mevcutta antibakteriyellik görülmezken, yeni üründe antibakteriyal özellik kazandırıldığı görülmüştür. Yeni ürünün gram pozitif ve gram negatif mikroorganizmalara karşı 25-30 mm çapında inhibisyon zonları gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the physical and chemical properties of poly tetra fluoro ethylene (PTFE), popularly known as Teflon coating. For this purpose, studies have been carried out to increase the antibacterial and non-stick criteria by modifying the chemicals used in PTFE coating without harming human health. It is produced with Xbor added liquid chemical to the chemical structure of PTFE. Produced products; and the products produced with PTFE chemicals available in the market, were compared with non-abrasiveness, non-stickiness, food contact (migration) and antibacterial (gram positive; Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, gram negative; Escherichia coli, Salmonella typhimurium strains) tests. In the abrasion test of the newly produced product, it was observed that 12500 rpm was drawn, while it was 3500 rpm in the current market. In addition, while antibacterial property was not observed in the current product, it was observed that the new product gained antibacterial properties. It was determined that the new product showed inhibition zones of 25-30 mm in diameter against gram positive and gram negative microorganisms.