Yabancı dil öğrenimine yönelik üç boyutlu sanal öğrenme ortamının tasarım ilkelerinin belirlenmesi
Determining the design principles of the three-dimensional virtual learning environment for foreign language learning
  1. Tez No: 759424
  2. Yazar: İREM DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ERDEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüzde metaverse olarak anılan üç boyutlu sanal dünyalar 2000'li yılların başından bu yana eğitim uygulamalarında yer almaktadır. Mevcut teknolojik koşullar sayesinde eğitim uygulamalarında geçmişe kıyasla daha kalıcı bir yer edineceği düşünülen bu platformların, özellikle yabancı dil öğreniminde teknoloji ile iç içe büyüyen Z kuşağı için etkili bir sanal öğrenme ortamı sunacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, yüz yüze ve uzaktan eğitim uygulamalarında Z kuşağı öğrencilerinin İngilizce öğrenimini destekleyeceği düşünülen oyunlaştırma unsurlarıyla zenginleştirilmiş üç boyutlu bir sanal öğrenme ortamının tasarım ilkelerinin belirlenmesidir. Karma araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada, araştırma soruları kapsamında öğrenci, öğretmen ve uzman görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın çalışma gurubu 245 ortaokul öğrencisi, 59 İngilizce öğretmeni ve 10 uzmandan oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri öğrencilere yönelik geliştirilen bir anket aracılığıyla; nitel veriler ise, öğretmenlere yönelik geliştirilen anket ve uzmanlara yönelik geliştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada sanal öğrenme ortamı tasarımına ilişkin hedef kitlenin özellikleri ve görüşlerine, sanal öğrenme ortamının görsel tasarımına, ortam tasarımına, içerik tasarımına ve teknik özelliklerine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular ışığında araştırmanın sonucunda, yabancı dil öğrenimine yönelik üç boyutlu sanal öğrenme ortamının tasarım ilkeleri ortaya konmuştur. Söz konusu ilkelerden bazıları; kullanıcı dostu ve sade bir arayüz tasarımı benimsenmeli, çok boyutlu etkileşim sunulmalı, kelime bilgisi ve konuşma becerisi başta olmak üzere İngilizce dil becerilerinin geliştirilmesine olanak sağlayan etkinlikler tasarlanmalı, mobil uygulama sunmalı şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional virtual worlds, known as metaverses today, have been in educational practices since the beginning of the 2000s. Thanks to the current technological conditions, these platforms, which are thought to have a permanent place in educational practices compared to the past, are thought to offer an effective virtual learning environment in foreign language learning especially for the generation Z, which has grown up with technology. In this context, the aim of the research is to determine the design principles of a three-dimensional virtual learning environment enriched with gamification elements that are thought to support the English learning of generation Z students in face-to-face and distance education. In the research in which the mixed research method was used, the opinions of students, teachers and experts were consulted. The study group of the research consists of 245 secondary school students, 59 English teachers and 10 experts. Quantitative data of the research were obtained through a questionnaire developed for students; qualitative data were collected through a questionnaire developed for teachers and a semi-structured interview form developed for experts. In the research, findings related to the characteristics and opinions of the target audience regarding the design of the virtual learning environment, the visual design, the platform design, the content design, and the technical features were obtained. In the light of these findings, the design principles of the three-dimensional virtual learning environment for foreign language learning were revealed. Some of these principles are; a user-friendly and simple interface design should be adopted, multidimensional interaction should be offered, activities that allow the development of English language skills, especially vocabulary and speaking skills, should be designed, and a mobile application should be offered.