Identification of the factors affecting consumer behavior in the selection of sustainable packaging
Sürdürülebilir ambalaj seçiminde tüketici davranışını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 759454
  2. Yazar: SANAM HADDADIAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÖKHAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, İstatistik, Economics, Sociology, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ürünlerin ambalaj özellikleri, tüketicilerin satın alma kararlarında önemli unsurlardır. Sürdürülebilir ambalaj ihtiyacı ve tüketicilerin farkındalığı her geçen gün artıyor. Ancak tüketicilerin çevresel tutum ve davranışları zaman zaman çeşitli faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı“Sürdürülebilir Ambalaj Seçiminde Tüketici Davranışını Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi”dir. Sürdürülebilir ambalaj seçiminde tüketici davranışını etkileyen faktörlerin nihai olarak buna yönelik bir model tasarlamak için öncelikle ortaya çıkarılması gerektiğinden, karma bir araştırma yaklaşımı kullanılmalıdır. Bu amaçla karma araştırma yöntemi olan keşfedici yöntem kullanılmıştır. Bu araştırmada, ana bileşenleri belirlemek için önce nitel yöntem, ardından modeli test etmek veya araştırma sorularını yanıtlamak için nicel yöntem kullanılmıştır. Nitel bölümde bilgi toplamak için kütüphane veya belgesel yöntemleri kullanılmıştır. Nicel kısımda ise bilgi toplamak için anket kullanılmıştır. Anket, belirlenen açık kodlara göre tasarlanmıştır. Bu çalışmada, sürdürülebilir ambalaj seçiminde tüketici davranışı için kapsamlı bir model öneriyoruz ve nitel model kullanarak önerilen modelin geçerliliğini gözden geçiriyoruz.
Özet (Çeviri)
Packaging features of the products are crucial elements in consumer purchasing decisions. The need for sustainable packaging and the awareness of the consumers are growing each day. However, consumers' environmental attitudes and behavior may occasionally be disturbed by various factors. The aim of this study is to“Identify the Factors Affecting Consumer Behavior in the Selection of Sustainable Packaging.”Since the factors influencing consumer behavior in choosing sustainable packaging must first be revealed in order to finally design a model for it, a mixed research approach must be used. For this purpose, the exploratory method of mixed research method has been used. In this research, first, the qualitative method is used to identify the main components, and then the quantitative method is applied in order to test the final model or answer the research questions. In the qualitative section, library or documentary methods were used to collect information. In the quantitative part, a survey method and a questionnaire were used to collect information. The questionnaire was designed based on the identified open codes. In this study, we propose a comprehensive model for consumer behavior in choosing sustainable packaging and review the validity of the proposed model using a qualitative model.