Vajinismus tanılı hastalarda cinsel distres ve cinsel yaşam kalitesinin incelenmesi
Sexual distress and quality of sexual life analysis in vaginismus diagnosed women.
- Tez No: 759453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Vajinismus kadın yaşamını etkileyen, cinsel distres ve cinsel yaşam kalitesini düşüren önemli cinsel işlev bozuklukları arasında yer almaktadır. Tanımlayıcı ilişki arayıcı nitelikdeki bu çalışma İstanbul merkezli kadın cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış özel bir klinikte 01.11.2020-15.03.2021 tarihleri arasında vajinismus tanısı alan 218 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme ile araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Kadın Cinsel Sıkıntı Envanteri ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın ile alınmıştır. Bulgular vajinismus, cinsel distres (kaygı) ve cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkiye işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Vaginismus is among the important sexual dysfunctions affecting women's life ending with increased sexual distress and decrease sexual life quality. This descriptive correlational study was conducted with 218 vaginismus diagnosed patients at a private clinic specialized in female sexual dysfunctions based in İstanbul between 01.11.2020 and 15.03.2021. Data were obtained through a face-to-face interview with the Personal Information Form prepared by the researcher in light of the literature, Female Sexual Distress Scale, and Sexuality Quality of Life Questionnaire-Female.