Artifact concept pluralism
Yapıt kavramı çoğulculuğu
- Tez No: 759458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBAY IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hayatımız sayısız yapıtla çevrili. Yapıtların ne olduğu hakkında kabaca bir fikre sahibiz: Yapıtlar belirli bir amaca hizmet etmek için yapılmış nesnelerdir. Ancak bu tanımın ayrıntılarıyla nasıl belirleneceği konusunda bir fikir birliği yoktur. Özcüler nesnelerin önemsiz olmayan yapıt özlerini paylaşarak yapıt türlerine ayrıldığını savunurken, özcülük-karşıtları ise böyle bir özün bulunmadığını savunurlar. Bununla birlikte, önde gelen özcü ve özcülük-karşıtı açıklamalar, tanımsal ve kapsamla ilgili sorunlardan muzdariptir. Bu tezde, mevcut özcü ve özcülük-karşıtı açıklamaların karşılaştığı sorunların esas olarak yapıt kavramı tekçiliği varsayımından kaynaklandığını göstermeye çalışıyorum. Yapıt kavramı tekçiliğine göre, nesneleri yapıt türlerine ayırmanın tek bir yolu vardır. Yapıt kavramı tekçiliğinden kaynaklanan sorunları gidermek için tür kavramı çoğulculuğu ve sanat kavramı çoğulculuğu tartışmalarından paralellikler çizerek alternatif bir çerçeve sunuyorum. Ben kendi görüşüme yapıt kavramı çoğulculuğu diyorum. Yapıt kavramı çoğulculuğuna göre, nesneleri yapıt türlerine ayırmanın (en az) üç yolu vardır. Çoğulculuğun, sınıflandırma amaçlarından vazgeçmeden ve taksonomik uygulamalarımızda önemli bir revizyon gerektirmeden metafizik ve epistemik hususları bir araya getirmemizi sağladığına inanıyorum. Bu amaçla, bu tez yapıt kavramı çoğulculuğunun uygulanabilirliğini araştırıyor ve onu çeşitli itirazlara karşı savunmaya çalışıyor.
Özet (Çeviri)
Countless artifacts surround our lives. We have a rough idea of what artifacts are: artifacts are objects made to serve a certain purpose. However, there is no consensus on how to specify this definition. Essentialists argue that objects are grouped into artifact kinds by sharing non-trivial artifact essences, while anti-essentialists argue that there is no such essence to be found. However, the prominent essentialist and anti-essentialist accounts suffer from extensional and definitional problems. In this thesis, I aim to show that the problems current essentialist and anti-essentialist accounts face mainly stem from the assumption of artifact concept monism. According to artifact concept monism, there is only a single way to group objects into artifact kinds. To remedy the problems that stem from artifact concept monism, this thesis offers an alternative framework by drawing parallels from the debates on species concept pluralism and art concept pluralism. I call this framework artifact concept pluralism. According to artifact concept pluralism, there are (at least) three ways to group objects into artifact kinds. I believe pluralism enables us to bring metaphysical and epistemic considerations together without giving up on the classificatory aims and requiring a significant revision in our taxonomical practices. To this end, this thesis explores the viability of artifact concept pluralism and attempts to defend it from several objections.