Nöroekonomi kapsamında ödeme sancısı ve para politikası için bir öneri
Pain of paying under the neuroeconomics and a proposal for the monetary policy
  1. Tez No: 759476
  2. Yazar: SUZAN ŞAHİN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Nöroloji, Psikoloji, Economics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Davranışsal iktisat, bireylerin ekonomik kararlar alırken birbirlerinden ve rasyonel insandan farklı davranışlar sergilediğini, beklenen kalıpların dışında hareket ettiklerini ifade etmiştir. Bu çalışmada da davranışsal iktisat konularından biri olan ödeme sancısı (pain of paying) kavramını açıklamaya ve farklı yöntemlerle test etmeye çalışılmıştır. Ödeme sancısını yeniden değerlendirme ihtiyacı, pandemi ile birlikte değişen ödeme yöntemleri üzerinden yeniden kendini hissettirmiştir. Ödeme yapmanın sancısı, para çıkışından kaynaklanan olumsuz bir duygudur. Nakit ödemek, kredi kartıyla ödemek, banka kartıyla ödemek ya da temassız, online yöntemlerle ödemek farklı sancılar yaratır mı? Yakın dönemde yaygınlaşan online ödemelerde, ödeme bilgilerimizin kayıtlı olması ile hızlanan ödeme adımı bu konuda etki yaratır mı? Ödeme sancısı psikolojik bir acı mıdır yoksa fiziksel olarak da acı duymamıza yol açar mı? Tüm bu soruların sonucunda, bu ödeme yöntemleri tüketim ya da tasarrufumuzda nasıl bir etkiye sahiptir ve bu etki üzerinden nasıl bir para politikası uygulanması önerilir. Çalışmada bu soruların yanıtlarını anket ve Nöroekonomi yöntemi olan EEG yardımı ile aramak hedeflenmiştir. Bu kapsamda uygulanan yöntemler; anket uygulaması, sancı ölçeği, yüz yüze görüşme, EEG ile salınım analizi, ERP Analizi şeklindedir. Sonuç olarak hedeflenen toplumcu bir çalışma olma gayesiyle optimal olanı bulmak, kontrollü kullanıma işaret edecek bir para politikası önerisinde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics argues that individuals behave differently from each other and rational people while making economic decisions, and that they act outside the expected patterns. In this study, pain of paying, which is one of the behavioral economics topics, was tried to be explained and tested with different methods. The need to reconsider the pain of paying has made itself felt again due to the changing payment methods with the pandemic. The pain of making a payment is a negative emotion that comes from the outflow of money. Does paying with cash, paying with a credit card, paying with a debit card or paying with contactless, online methods cause different pains? In online payments that have become widespread recently, will the payments accelerated by the registration of our payment information have an impact on this issue? Is pain of paying a psychological pain or does it cause us to feel pain physically? As a result of all these questions, what effect do these payment methods have on our consumption or savings? What kind of monetary policy is recommended to be implemented over this effect. The aim of the study is to find the answers to these questions with the help of a questionnaire and EEG, which is a Neuroeconomics method. The methods applied in this context; questionnaire application, pain scale, face- to-face interview, oscillation analysis with EEG, ERP Analysis. As a result, it is to find the optimal one for a targeted beneficial to the society outcome and to propose a monetary policy that will point to controlled use.