Kabak çekirdeğinden elde edilen aktif karbon üzerine RB 19 adsorpsiyonu: Kinetik,izoterm ve termodinamik çalışmaları
RB 19 adsorption on activated carbon from pumpkin seeds: Kinetic, isotherm and thermodynamic studies
  1. Tez No: 759477
  2. Yazar: YUSUF KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEĞİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN ALACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada kabak iç çekirdeğinden elde edilen aktif karbon kullanılarak adsorpsiyon yöntemi ile atık sularda bulunan Reaktive blue 19 boyar maddenin giderimi araştırıldı. Absorbent olarak ZnCI2 ile aktive edilmiş kabak iç çekirdeğinden elde edilen aktif karbon kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar, sırası ile adsorpsiyon süresi, absorban miktarı, pH değişimi ve sıcaklık gibi faktörlerin adsorpsiyon üzerindeki etkisi araştırıldı. Kabak iç çekirdeği hidrokömürünün FT-IR, SEM, TGA-DTA, BET ve XPS ile karekterizasyonu yapılmıştır. Deneysel aşamalarda adsorpsiyon denge süresi 45 dakika, adsorbent dozajı 0.8 g ve optimum pH 6 olarak tespit edildi. Bu aşamadan sonra Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubinin-Radushkevich izotermlerinin adsorpsiyon parametreleri incelenmiştir. Adsorpsiyon işleminin Freundlich izoterm modeline daha iyi uyum sağladığı, tutunmanin çok tabakalı bir şekilde ve heterojen yüzeyde meydana geldiğine işaret etmiştir. Bu modelde bulunan tüm n değerleri için n ˃ 1' olduğundan adsorpsiyon sürecinin fiziksel adsorpsiyon olarak gerçekleştiğine yorumlanmıştır. Ayrıca Dubinin-Radushkevich izotermindeki ortalama E değerlerinin 8 kJ/mol 'den daha küçük çıkması bağlanma mekanizmasının fiziksel etkileşimlerle gerçekleştiğini destekler durumdadır. Kinetik veriler değerlendirildiğinde yalancı ikinci dereceden kinetik model ile uyumlu olduğu bulunmuştur. Adsorpsiyonun termodinamik parametrelerinde, ΔHo > 0 olması sistemin endotermik olduğunu, ΔS° > 0 değerlerini olması sistemin düzensizliğinde artış olduğunu ve ΔGo < 0 çıkması boyar maddelerin aktif karbon üzerine adsorpsiyonunun kendiliğinden gerçekleşen bir süreç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Reactive blue 19 dyestuff in waste water was investigated by adsorption method using activated carbon obtained from pumpkin iner core. Activated carbon obtained from pumpkin iner core activated with ZnCl2 was used as absorbent. In experimental studies, the effects of factor ssuch as adsorption time, amount of absorbent, pH change and temperature on adsorption were investigated, respectively. Pumpkin core hydrochar was characterized by FT-IR, SEM, TGA-DTA, BET and XPS. In the experimental stages, the adsorption equilibrium time was determined as 45 minutes, the adsorbent dosage was 0.8 g and the optimum pH was 6.After this step, the adsorption parameters of Langmuir, Freundlich, Temkin and Dubinin-Radushkevich isotherms were investigated. It has been pointed out that the adsorption process fits beter with the Freundlich isotherm model, and the adhesion occurs in a multilayered manner and on a heterogeneous surface. Since n ˃ 1' forall n values found in this model, it was interpreted that the adsorption process took place as physical adsorption. Inaddition, the fact that the mean E values in the Dubinin-Radushkevich isotherm are smaller than 8 kJ/mol supports that the bonding mechanism is realized by physical interactions. When the kinetic data were evaluated, it was found to be compatible with the pseudo-second-order kinetic model. In the thermodynamic parameters of adsorption, ΔHo > 0 indicates that the system is endothermic, ΔS° > 0 values increase the disorder of the system, and ΔGo < 0 indicates that the adsorption of dyestuffs on activated carbon is a spontane ous process.