Terapötik amaçlı eksozomların üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of exosomes for therapeutic purposes
- Tez No: 759484
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YEŞİL ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, terapötik etkisi olduğu bilinen kemik iliği kökenli kök hücrelerden izole edilen karakterize eksozomlar meme kanseri sferoid modelinde terapötik amaçlı uygulanmıştır. Eksozomların maksimum izolasyonu için farklı pasaj numarası, başlangıç hücre konsantrasyonu ve FBS'siz ortamda bekleme süresi olmak üzere farklı hücre kültürü parametreleriyle çalışılmış ve optimum izolasyonun pasaj 6, 5*10^5 hücre/flask başlangıç konsantrasyonu ve 24 saat FBS'siz ortamda bekleme süresiyle gerçekleştiği görülmüştür. Ardında izole edilen eksozomların morfolojik olan STEM analizi, boyut ve zeta potansiyeli analizi, BCA testi, CD9 pozitiflik açısından Western blot ve FACS analizi ile karakterizasyon çalışmaları gerçekleşmiştir. Multiselüler meme kanseri modeli için MCF-7 ve HUVEC hücreleri kullanılarak askıda kalma yöntemiyle sferoid oluşumu sağlanmış ve karakterize eksozomlar meme kanseri sferoid modelinde test edilmiştir. Böylece kemik iliği kökenli kök hücrelerden izole edilen karakterize eksozomların meme kanseri sferoid modelinde hücre canlılığına etkisi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, characterized exosomes isolated from bone marrow derived stem cells, which are known to have therapeutic effects, were applied for therapeutic purposes in a breast cancer spheroid model. For maximum isolation of exosomes, different cell culture parameters such as different passage number, initial cell concentration and depletion time in FBS-free medium were studied, and optimum isolation was achieved with a passage 6, 5*10^5 cells/flask initial concentration and 24 hours in FBS-free medium has been found to occur. Afterwards, morphological STEM analysis, size and zeta potential analysis, BCA assay, Western blotting and FACS analysis for CD9 positivity of the isolated exosomes were performed. For the multicellular breast cancer model, spheroid formation was achieved by using MCF-7 and HUVEC cells by the hanging drop method and the characterized exosomes were tested in the breast cancer spheroid model. Thus, the effect of characterized exosomes isolated from bone marrowderived stem cells in the breast cancer spheroid model on cell viability was revealed