The Concept of 'Homo Sacer' in Sherman Alexie's 'Reservation Blues', 'The Lone Rager and Tonto Fistfight in Heaven', 'The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian Heaven'.
Sherman Alexie'nin 'Reservation Blues', 'The Lone Rager and Tonto Fistfight in Heaven', 'The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian Heaven' romanlarında 'Homo Sacer' kavramı
- Tez No: 739223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kuzey Amerika kıtasının beyaz yerleşimciler tarafından sömürgeleştirilmesinden bu yana, Yerli Amerikalılar baskı ve mağduriyete maruz kaldılar; antlaşma hakları sürekli olarak ihlal edildi ve egemen uluslar olarak yasal statüleri Birleşik Devletler hükümeti tarafından baltalandı. ABD hukuku kabile egemenliğini tanırken, ABD federal hükümeti, çelişkili bir şekilde, yerli kabileler üzerinde mutlak veya tam güç talep ederek her zaman baskın güç olmuştur. Uzun vadede bu, yerli dillerin, kültürlerin ve geleneklerin kalıcı bir şekilde yok olmasına yol açtı; bazı Kızılderili kabileleri, artık resmen bir kabile olarak işlev görmeyerek topraksız hale geldi. Tanınmış yerli yazar Sherman Alexie'nin eserleri, çoğunlukla, bu Kızılderili çıkmazının çağdaş rezervasyon yaşamındaki sonuçlarını dile getirmesiyle dikkat çekti. Eserleri genellikle beyazları yerli kimlik ve kültürü baskı altına aldıkları için, Yerlileri ise baskın beyaz zihniyete uydukları için eleştirir. Giorgio Agamben'in homo sacer teorisinden ve Achille Mbembe'nin politik nekropolitika kavramından yararlanan bu çalışma, Kızılderili rezervasyonlarının, istisna halinin tutarlı ve kalıcı olarak uygulandığı politik alanlar olduğunu göstermek için Alexie'nin romanları The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian ve Reservation Blues'un yanı sıra birbirine bağlı kısa öykü koleksiyonu The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven'ı incelemektedir. Bu nedenle, bu çalışma her üç eserde de, Alexie'nin karakterlerini herhangi bir hakka sahip olmadan yaşayan insan olmayan homo sacer statüsüne indirgeyen rezervasyon yaşamının kültürel, sosyal ve ekonomik dinamiklerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the colonization of the North American continent by white settlers, Native Americans have been subjected to oppression and victimization; their treaty rights have been continuously violated and their legal status as sovereign nations have been undermined by the United States government. While U.S. law recognizes tribal sovereignty, the US federal government, paradoxically, has always been the dominant power, claiming plenary, or complete power over indigenous tribes. In the long run, this has led to a persistent demise of indigenous languages, cultures and traditions; some Native American tribes have even become landless, no longer functioning formally as a tribe. The works of the well- known indigenous writer, Sherman Alexie have been noted mostly for voicing the outcomes of this Native-American predicament in the contemporary reservation life. His works often criticize whites for oppressing indigenous identity and culture and Natives for conforming to the dominant white mindset. Drawing on Giorgio Agamben's theory of homo sacer and Achille Mbembe's political concept of necropolitics, this study examines Alexie's novels, The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian and Reservation Blues, as well as his collection of interconnected short stories, The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven to demonstrate how Indian reservations are essentially political areas in which state of exception is applied consistently and permanently. Therefore, in all three works, this study focuses on the cultural, social and economic dynamics of reservation life that relegate Alexie's characters to the status of the homo sacer, the unhuman who lives without any rights whatever.