Bilgi uçurma ile örgütsel güç oyunları arasındaki ilişki
The relationship between whistleblowing and political games
  1. Tez No: 759519
  2. Yazar: KISMET NUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırmanın temel amacı, bilgi uçurma ile örgütsel güç oyunları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Hatay ilinin Antakya ilçesindeki resmî ilkokullarda görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Bilgi Uçurma Ölçeği”,“Örgütsel Güç Oyunu Algı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin bilgi uçurmayı içsel, gizli ve destekçi bilgi uçurma boyutlarında yüksek; dışsal bilgi uçurma boyutunda orta düzeyde buldukları saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin bilgi uçurmaya yönelik görüşlerinde cinsiyet ve öğrenim durumu değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamış; medeni durum, branş, yaş ve kıdem değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Örgütsel güç oyunlarında en yüksek ortalamanın ittifak kurma oyunu boyutunda, en düşük ortalamanın Genç Türkler oyunu boyutunda olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel güç oyunlarına yönelik görüşlerinde branş değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı; cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, yaş ve kıdem değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunduğu belirlenmiştir. Bilgi uçurma ile örgütsel güç oyunları arasında istatistiksel olarak pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Etik dışı olayların önlenmesi için okullarda bilgi uçurmayı teşvik edecek politikaların oluşturulması ve güç oyunları kaynaklı oluşabilecek çatışmaların öngörülebilmesi için hizmet içi eğitimlerde güç oyunlarına yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the relationship between whistleblowing and political games. The research was designed in the relational screening model. The research population consists of teachers working in public primary schools in Antakya district of Hatay province in the 2020-2021 academic year. The research data were obtained with the“Whistleblowing Scale”,“Political Games Perception Scale”and“Personal Information Form”. While analyzing the data, descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Product-Moment correlation analysis were used. As a result of the research, teachers' whistleblowing is high in internal, confidential and supportive whistleblowing dimensions; They were found to be moderate in the dimension of external whistleblowing. In addition, no statistically significant difference was found in terms of gender and educational status variables in teachers' views on whistleblowing; It was determined that there was a statistically significant difference in terms of marital status, branch, age and seniority variables. It was determined that the highest average in the political games was in the dimension of alliance building, and the lowest average was in the dimension of the young Turks game. There is no statistically significant difference in the opinions of teachers about political games according to the branch variable; It was determined that there was a statistically significant difference in terms of gender, marital status, education level, age and seniority variables. A statistically positive and moderately significant relationship was found between whistleblowing and political games. To prevent unethical incidents, it is recommended to include political games in in-service trainings in order to create policies that will encourage whistleblowing in schools and to predict conflicts that may arise from political games.