Kap ve biberonla ilk oral beslenmenin pretermlerde fizyolojik özellikler ve beslenme performansına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of initial oral feeding by cup and bottle-feeding on physiological characteristics and feeding performance of preterm infants
  1. Tez No: 759560
  2. Yazar: ŞÜKRAN MUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, preterm bebeklerde ilk oral beslenme sırasında kullanılan kap ve biberonun fizyolojik özellikler ve beslenme performansına etkilerini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda planlandı. Araştırma Göztepe Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma verileri yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan ve örneklem seçim kriterlerine uyan 34. gestasyon haftası ve altında doğan preterm bebeklerden elde edildi. Örneklem grubundaki toplam 80 bebek randomizasyon ile deney (biberon) ve kontrol (kap) grubuna dahil edildi. Her iki gruptaki pretermlerin beslenme öncesi, sırası ve sonrası oksijen satürasyonu, kalp tepe atımı, beslenme performansı ve test tartısı karşılaştırıldı. Deney ve kontrol grupları arasında oksijen satürasyonu ve kalp tepe atımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The research was planned in a randomized controlled experimental design to determine the effects of the cup and bottle used during the first oral feeding on physiological characteristics and feeding performance in preterm infants. The research was carried out between January 2021 and February 2022 at the Neonatal Intensive Care Unit of Göztepe Süleyman Yalçın City Hospital. Research data were obtained from preterm infants who were born before 34 weeks of gestation, appropriate to selection of study group criterias and hospitalized in the neonatal intensive care unit. A total of 80 babies in the sample group were randomly assigned to the experimental (bottle) and control (cup) groups. Oxygen saturation, heart rate, feeding performance and test weight before, during and after feeding of preterms in both groups were compared. There was no statistically significantly difference between the experimental and control groups in terms of oxygen saturation and heart rate.