FPM based partitioning and assignment algorithm for data parallel applications on heterogeneous platforms
Heterojen platformlarda veri paralel uygulamaları için FPM tabanlı bölümleme ve atama algoritması
  1. Tez No: 759561
  2. Yazar: MAHMOUD RAFAT MAHMOUD ALASMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR, PROF. DR. CÜNEYT FEHMİ BAZLAMAÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Modern bilgi işlem cihazları ve uygulamalardaki gelişmeler, uygulama gereksinimlerini karşılamada kaynakların verimli kullanılması sorununu ortaya çıkardı. Mevcut çalışma, heterojen bir bilgi işlem platformunda çalışan tek programlı çoklu verili (SPMD) tip paralel uygulamalar için verimli bir iş yükü dağıtım algoritması bulmayı amaçlamaktadır. İlk olarak, işlem hızı ve işlem öğelerinin kapasitesini hesaplama görevinin boyutuyla bütünleştiren ayrık bir işlevsel performans modelini (FPM) ele alınmaktadır. Daha sonra bir matematiksel model geliştirilip, toplam hesaplama süresinin en aza indirilmesi ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması için N boyutundaki toplam iş yükünü p işleme öğelerine dağıtmak için uygun bir buluşsal eşleme algoritması önerilmektedir. Değerlendirme çalışmamızın sonuçları, önerilen yöntemin klasik yaklaşımlara kıyasla paralel uygulamaları önemli ölçüde hızlandırabileceğini göstermektedir. Önerilen yöntem, sınırlı miktarda ön bilgi kullanarak makul bir sürede mevcut yöntemlerden daha iyi çözümler üretebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Advances in modern computing devices and applications created the challenge of efficient utilization of resources in satisfying the requirements of running applications. The present work aims to find an efficient workload distribution algorithm for data parallel applications of type single program multiple data (SPMD) running on a heterogeneous computing platform. We first consider a discrete functional performance model (FPM) that integrates processing speed and capacity of processing elements with the size of the computational task. We then develop a mathematical model and propose an appropriate heuristic mapping algorithm for distributing a given total workload of size N on p processing elements such that the total computation time is minimized and resources are utilized efficiently. Results of our evaluation study show that the proposed method can speed up parallel applications significantly in comparison to classical approaches. The proposed method is able to generate better solutions than classical methods in a reasonable amount of time by using a limited amount of prior information.