İcra hukuku bakımından takip talebi ve sonuçları
Application of enforcement prooceedings and its results in terms of enforcement law
- Tez No: 759563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER BORAN GÜNEYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kaynağı ne olursa olsun bir borç ilişkisinde alacaklı taraf, ödeme günü geldiğinde borcunun ödenmesi yönünde haklı bir beklentiye girmektedir. Ancak borçlular farklı sebeplerle borcunu ödemekten imtina edebilmektedir. Borçlunun herhangi bir nedenle borcunu ifa etmekten kaçınması durumunda alacaklı taraf için devletin cebrî icra organlarına başvurma ve bu organlar aracılığı ile borcunu tahsil etme seçeneği gündeme gelmektedir. Bu yola başvurmak isteyen alacaklı öncelikle hangi takip yoluna başvurabileceğini belirlemek ve bu yöndeki talebini icra dairesine sunmak zorundadır. Alacaklının alacağına kavuşma gayesini ortaya koyan bu beyan teknik olarak takip talebini ifade etmektedir. Takip talebi borç ilişkinin taraflarını, borcun konusu ve miktarını, borcun dayanaklarını ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır. Takip talebini alan icra dairesi süreci öncelikle bu talep doğrultusunda yürütecektir. Takip talebinin gerek takip hukuku gerekse de maddi hukuk bakımından önemli sonuçları bulunmaktadır. Sürecin doğru ve hızlı işlemesi bakımından takip talebinin ne şekilde düzenleneceği, hangi şartları taşıyacağı ve hangi neticeleri doğuracağı büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın konusunu takip talebi oluşturmaktadır. Tezin ilk bölümünde takip talebi için önem genel bilgilere değinilmiş, ardından ikinci bölümde takip talebinin içeriği anlatılmıştır. Tezin son bölümünden ise takip talebinin sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Regardless of the source, the creditor in a debt relationship has a justified expectation that his debt will be paid when the payment day comes. However, debtors may refrain from paying their debts for different reasons. In the event that the debtor refrains from performing his debt for any reason, the option of applying to the state's enforced enforcement organs and collecting the debt through these organs comes to the fore. The creditor who wants to apply for this way must first determine which way to proceed and submit his request in this direction to the enforcement office. This statement, which reveals the purpose of the creditor to obtain his receivables, technically expresses the request for follow-up. The follow-up request is important in terms of revealing the parties of the debt relationship, the subject and amount of the debt, and the basis of the debt. The enforcement office receiving the follow-up request will carry out the process primarily in line with this request. The request for follow-up has important consequences in terms of both the law of prosecution and substantive law. In terms of the correct and fast functioning of the process, it is of great importance how the follow-up request will be arranged, what conditions it will have and what consequences it will have. Therefore, the subject of this study is the follow-up request. In the first part of the thesis, general information about the importance of the follow-up request is mentioned, then the content of the follow-up request is explained in the second part. In the last part of the thesis, the results of the follow-up request are discussed.