Ticari işletme Rehni ve Cebri İcra hukuku bakımından sonuçları
Commercial pledges and consequences there of in terms of enforcement law
  1. Tez No: 147195
  2. Yazar: ÖMER ELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT TANVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ticari işletme rehni ve cebri icra hukuku bakımından sonuçlan konulu tezimiz üç ana başlık altında incelenmiştir. Bu üç ana başlık ticari işletme rehni kavramı, ticari işletme rehni sözleşmesi ve hükümleri ile ticari işletme rehninin cebri icra hukuku bakımından sonuçlandır. Ticari işletme rehni kavramı kısım kısım değerlendirilerek öncelikle ticari işletme ve esnaf işletmesi kavranılan daha sonra rehin hakkı kavramı ve en sonunda ticari işletme rehninin hukuki niteliği tararımızdan incelenmiştir. Bu çerçevede gelir sağlamayı hedef tutma, devamlılık, esnaf faaliyeti sınırını aşma ve bağımsızlık özellikleri bakımından ticari işletme ve esnaf işletmesi; fer'ilik, aleniyet, güvenin korunması, belirlilik, teminatın bölünmezliği ve öncelik özellikleri bakımından rehin hakkı kavramı; mutlak hak, ayni hak, fer'i hak olma ve münferit unsurların ayrıca rehnedilebilme imkanı özellikleri bakımından ticari işletme rehninin hukuki niteliği irdelenmiştir. Ticari işletme rehni sözleşmesi ve hükümleri başlığı altoda ise sözleşmenin konusu, tarafları, kapsamı ve kurulması irdelenmiştir. Sözleşmenin taraflarının rehin veren (rehin borçlusu) ile rehin alan (rehin alacaklısı) olduğu, kapsamında ise ticaret unvanı ve işletme adı, menkul işletme tesisatı ile sınai hakların bulunduğu belirlenmiştir. Hükümler açısından tarafların hak ve borçlan, ticari işletme rehnine ipotek hükümlerinin uygulanması ve sözleşmeden çıkacak ihtilaflarda yetkili mahkeme sözleşmenin hükümlerini oluşturmaktadır. Rehne konu işletmenin tamamen yok olması, rehnin temin ettiği alacağın sona ermesi, ticari işletme kaydının terkini ve borcun ödenmemesi durumunda rehnin paraya çevrilmesi yollarıyla ticari işletme rehni sona erecektir. Ticari işletme rehninin cebri icra hukuku bakımından sonuçlan ana başlığı altoda öncelikle lex commisoria yasağı, rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapma zorunluluğu ile ihtiyati haciz yapabilme özellikleri bakımından ticari işletme rehninin paraya çevrilmesi incelenmiştir.IX Ticari işletme rehninin paraya çevrilmesi başlığından sonra genel olarak menkul rehninin paraya çevrilmesi yoluyla takip incelenmiştir. Menkul rehninin paraya çevrilmesine göre ticari işletme rehninin özellik arzeden durumları dışında Ticari İşletme Rehni Kanunu İcra ve İflas Kanununa atıf yapmaktadır. Bu nedenle de ticari işletme rehninin doğurduğu istisnai haller dikkate alınmak kaydıyla menkul rehninin paraya çevrilmesi yoluyla ilamsız takipte yetkili icra dairesi, takip talebi, icra dairesi tarafindan yapılacak işlemler ve takibin kesinleşmesi konulan incelenmiştir. Alacağı menkul rehni ile teminat altına alınmış olan alacaklının alacağı veya rehin hakkı veya her ikisi birlikte bir ilam veya ilam niteliğini haiz bir belgede tespit edilmiş olması halinde yani menkul rehninin paraya çevrilmesi yoluyla ilamlı takipte ise ilamsız takipten farklı olarak takip talebi ve içeriği incelenmiştir. Çünkü belirtmek gerekir ki rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takipte kural, ilamsız icradır. Rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip kesinleştikten sonra her iki hal için de ortak olan rehnin paraya çevrilmesi başlığı altındaysa satış talebi ve süresi ile satış usulü, paraların paylaştırılması ve rehin açığı belgesi konulan irdelenmiştir. Son olarak da borçlunun iflası durumunda bütün malvarlığı iflas masasına gireceğinden rehinli mallar da iflas masasına girecektir. Ancak rehinli alacaklının tüm takip yapma haklan mahfuz kalacaktır.
Özet (Çeviri)
Our Thesis on Commercial Pledges and Consequences Thereof In terms of Enforcement Law has been studied under three main headings. These three main headings are the concept of commercial pledges, the commercial pledge contract and its provisions, and the consequences of commercial pledges in terms of enforcement law. The concept of commercial pledge has been evaluated part by part, and commercial enterprise and craftsman's enterprise concepts have been examined in the first place, followed by the examination of the concept of the right of pledge, and finally, the legal nature of a commercial pledge. Within this frame, the subjects examined include (i) the commercial enterprise and craftsman's enterprise in terms of the following characteristics: the purpose of generating income, continuity, exceeding the limit of a craftsman's activity, and independency, (ii) the right of pledge in terms of the following characteristics: subsidiary obligations, publicity, protection of trust, significance, indivisible nature of a guarantee and priority, (iii) the legal nature of commercial pledges in terms of the following characteristics: being an absolute right, real right, and subsidiary right, the possibility of pledging of individual elements separately. Under the heading, the commercial pledge contract and its provisions, the subject, parties, scope and establishment of a contract have been studied. It has been determined that parties to the contract are the pledgor (pledge debtor) and pledgee (pledge creditor), and the contract covers the trade name and business name, movable business installations and industrial rights. With regard to provisions, the rights and obligations of the parties, the application of mortgage provisions to the commercial pledge, and jurisdiction for disputes arising out of the contract constitute the provisions of the contract. A commercial pledge shall terminate by the conversion of the pledge into cash when the enterprise that is the subject of the pledge completely ceases to be existing, or when the receivable guaranteed by the pledge terminates, or when the register of the commercial enterprise is cancelled, or when the debt is not paid.xn Under the heading, consequences of a commercial pledge in terms of enforcement law, the conversion of a commercial pledge into cash has been studied in terms of lex commisoria prohibition, the necessity to initiate executive proceeding through conversion of a pledge into cash, and the possibility to establish a precautionary attachment. Followed by the heading, conversion of a commercial pledge into cash, comes the study on executive proceedings through conversion of a chattel mortgage into cash in general. The Law on Commercial Pledges refers to the Executive and Bankrupt Law except under those circumstances that are specific to commercial pledges when a chattel pledge is converted into cash. For this reason, the authorized executive office, request of executive proceedings and procedures to be followed by the executive office in case of executive proceedings without a court order through the conversion of a chattel mortgage into cash, and the realization of executive proceedings have been examined taking into consideration the exceptional cases caused by a commercial pledge. A request for executive proceedings and its contents in case of executive proceedings with a court order, which is different than those of executive proceedings without a court order, when the receivable or the right of pledge of the creditor whose receivables has been guaranteed by a chattel mortgage, or both have been established by a court order, or a document that is in the nature of a court order, has been studied. That's because it should be noted that the principle in proceedings through the conversion of a pledge into cash is to initiate executive proceedings without a court order. Under the heading, conversion of a pledge into cash, subjects studied include sales request and period, method of sale, sharing of monies and pledge deficit certificate, which are common to both cases after the executive proceedings are finalized by the conversion of the pledge into cash. Finally, since, in case of bankruptcy of the debtor, all his assets shall be included in the bankrupt's estate, pledged property shall be included in the bankrupt's estate as well. However, the right of the pledge creditor to initiate executive proceedings shall be reserved.