Zamanaşımı sürelerinin icra ve iflâs takipleri bakımından sonuçları
The consequences of statutes of limitations in execution and bankruptcy proceedings
  1. Tez No: 902212
  2. Yazar: ZEHRA KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, doktrinde genellikle maddi hukuk ve usul hukuku ile bağlantılı olarak ele alınan zamanaşımının, icra ve iflâs takipleri bakımından sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, çalışmamızın birinci kısmında zamanaşımına ilişkin genel bilgiler verildikten sonra, ikinci kısmında icra takiplerinde, üçüncü kısımda iflâs takiplerinde her bir takip yolu bakımından zamanaşımı müessesesi ayrı ayrı incelenmiştir. İkinci ve üçüncü kısımda her bir takibe ilişkin önce kısa bilgiler verilmiş, daha sonra takiplerin zamanaşımı ile ilişkisi incelenmiştir. Bu bölümde tümevarım yöntemi uygulanarak, zamanaşımı yönünden özellik arz eden takip talebi ve icra takip işlemleri, itiraz ve itirazın hükümden düşürülmesi konularının her bir takip bakımından ayrı ayrı zamanaşımı ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda icra ve iflâs takipleri bakımından zamanaşımını kesen işlemler, zamanaşımı itirazının ileri sürülmesi ve son olarak zamanaşımın takipler bakımından sonuçları ayrı ayrı incelenmiştir. Yine zamanaşımı bakımından önem arz eden menfi tespit ve istirdat davaları ile ihtiyati haciz kurumu da ayrıca incelenmiştir. Çalışmamızda, borçlunun takipte süresi içinde zamanaşımı itirazını ileri sürmemesi halinde, takibin daha sonraki aşamalarında ve hatta takip sona erdikten sonra başvurulacak davalarda zamanaşımı savunmasını ileri sürme hakkının zayıflayabileceği ve hatta bazen bu hakkını kaybedebileceği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte zamanaşımı, senet metninden veya ilamdan anlaşılan bir olgu olduğundan, ispat açısından borçluya büyük kolaylık sağladığı sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine the consequences of the statute of limitations, which is generally considered in legal doctrine in connection with substantive law and procedural law, in terms of execution and bankruptcy proceedings. In this context, after general information about the statute of limitations is given in the first section of our study, the statute of limitations institution is separately examined for each enforcement route in the second section. Brief information is first given for each enforcement route in the second section, and then the relationship between the statute of limitations and the enforcement procedures is analyzed. In this section, using the inductive method, attention is focused on the statute of limitations in relation to enforcement requests and execution proceedings, objections, and the dismissal of objections for each enforcement. Within this scope, actions that interrupt the statute of limitations in execution and bankruptcy proceedings, raising the statute of limitations objection, and finally, the consequences of the statute of limitations in proceedings are examined separately. Moreover, negative declaratory actions and restitution lawsuits, which are important in terms of the statute of limitations, and the institution of precautionary attachment are also specifically examined. In our study, it is concluded that if the debtor does not raise a statute of limitations objection within the prescribed period in the enforcement, the right to assert a statute of limitations defense may weaken in subsequent stages of the enforcement and even after the enforcement has ended, and sometimes this right may be lost. However, it is also concluded that since the statute of limitations is an ascertainable fact from the text of the promissory note or the court decision, it provides significant ease for the debtor in terms of evidence.