Alevis, the state and the Sivas incident: Problems of democratization
Aleviler, devlet ve Sivas olayı: Demokratikleşme sorunları
- Tez No: 759566
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Sivas Olayı, Cumhuriyet tarihinin en trajik ve ihtilaflı meselelerinden biridir. Türkiye'nin demokratikleşmesine dair birçok önemli sorunu içeren çok boyutlu bir olaydır: temel sivil hakların yetersiz korunması, din devlet arasındaki ilişki, din özgürlüğü ve Alevi Sorunu ve siyasal İslam. Bu çalışma Parlamento'daki siyasi aktörlerin, yargı kurumlarının ve Alevi örgütlerinin olayı nasıl siyasileştirdiklerini, olay etrafında oluşturdukları çatışan anlatıları anlamayı amaçlamaktadır. Olaya dair 1993-2015 yılları arasındaki siyasi çekişmeyi, Türkiye'de demokratik kurumların sorunlu işleyişlerine ve Alevi sivil toplumunun demokratikleşme yönündeki bu kurumlara itirazına yeni bir açıdan bakmak için kullanıyorum. Bu tezin metodolojisi parlamento tutanaklarının, mahkeme kayıtlarının ve Alevi örgütlerinin yayınlarının içerik analizine dayanmaktadır. Aynı zamanda Alevi örgütlerinin temsilcileriyle de mülakatlar yaptım. Araştırmamda gazete taraması gibi ikinci kaynaklardan da faydalandım. Tezimde bu tür şiddet olaylarının Türkiye özelinde ulus devletin kuruluşundan beri gelen yapısal zayıflıklar nedeniyle nasıl siyasallaştırıldığını gösteriyorum. Çatışan anlatıların incelenmesi siyasi aktörlerin ve yargı kurumlarının meseleye dair tutumlarının mezhepsel sebepler ve gerilimleri inkâr üzerinden şekillendiğini ortaya koyuyorum. Ayrıca Türk siyasal sisteminin ötekileştirilmiş bir topluluğun tanınma ve adalet taleplerini karşılamada yaşadığı zorluğu da gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
The Sivas Incident is one of the most tragic and controversial events of the Republican history. It is a multidimensional event involving many critical issues that pertain to democratization of Turkey: the inadequate protection of basic civil rights, the issue of relationship between state and religion, freedom of religion and Alevi Question and the political Islamist challenge. This study aims to understand how political actors in the Parliament, judicial institutions and Alevi organizations politicized the Incident and formed competing narratives around it. I use the political contestation of the Incident between 1993 and 2015 as a novel lens to look at the problematic working of democratic institutions in Turkey and the challenge that Alevi civil society presented to it for further democratization. The methodology of this dissertation rests on the content analysis of the parliamentary records, court documents and the publications of Alevi organizations. I've also made use of interviews with the representatives of Alevi organizations. I benefited from a review of secondary resources including the newspaper records in my research. I show how certain violent incidents are politicized in the Turkish context because of structural vulnerabilities that have been there since the foundation of the nation state. The examination of competing narratives establishes that the dismissal of existence of sectarian motives and tensions has characterized the responses of political and judicial actors. I demonstrate the difficulty of Turkish political system to meet the demands of a marginalized community for recognition and justice.