Ulukışla (Niğde) ilçesi örümcekleri (Araneae) üzerine faunistik çalışmalar
The faunistic studies on spiders (Araneae) of the Ulukışla (Niğde) district
  1. Tez No: 759574
  2. Yazar: SHIRIN AVEZBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TURKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma ile Niğde ilinin Ulukışla ilçesinden 2002 ve 2007 yıllarında toplanarak NÖHUAM'de (Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi) korunan 17 tür ve 2022 yılında farklı tarihlerde yapılan arazi çalışmalarıyla 6 farklı lokaliteden alınan 42 türün teşhisleri yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda 18 örümcek familyasına ait 44 cins 59 tür tespit edilmiştir. 64 adet dişi, 37 adet erkek bireyde inceleme yapılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen örnekler sistematik ve ekolojik açıdan incelenmiş, türlerin morfolojileri tanımlanmış, sinonim ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Erkek bireylerin çiftleşme organı (palp) ile dişi bireylerin dış genital organı (epijin) incelenmiş, tanımları yapılarak fotoğraflarına yer verilmiştir. Örneklerin teşhislerinde OLYMPUS SZX7 binoküler mikroskobu kullanılmıştır. Teşhisleri yapılan örümcekler, saklama kavanozlarına konularak yer, tarih bilgileri etiketlenmiş ve Niğde Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, 17 species collected from Ulukışla district of Niğde province in 2002 and 2007 and preserved in NÖHUAM (Niğde Ömer Halisdemir University Arachnology Museum) and 42 species taken from 6 different localities with field studies conducted on different dates in 2022 were diagnosed. As a result of the diagnosis of these samples, 59 species of 44 genera belonging to 18 spider families were identified in the study. 64 female and 37 male individuals were examined. The samples obtained as a result of the study were examined systematically and ecologically, the morphologies of the species were defined, and their synonyms and geographical distributions were given. The copulatory organ (palp) of male individuals and the external genital organ (epigyne) of female individuals were examined, their descriptions were made and their photographs were included. OLYMPUS SZX7 binocular microscope was used to diagnose the samples. The diagnosed spiders were placed in storage jars, labeled with location and date information, and kept in the Department of Biology, Faculty of Science and Letters, Niğde University.