Experience and insight under time pressure: A study with race game
Zaman baskısı altında deneyim ve içgörü: Yarış oyunu ile bir araştırma
  1. Tez No: 759577
  2. Yazar: DUYGU YALINKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AYHAN, DOÇ. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, Economics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, deneklerin sıralı kararlar vermesi gerektiğinde zaman kısıtlamalarının verimli planlama öğrenme üzerindeki etkilerini deneysel olarak inceliyoruz. Konu, Yarış Oyunu adı verilen bir oyun teorik aracı kullanılarak araştırılmıştır. Yarış oyunu bağlamında, nihai rasyonaliteyi oluşturan bir kriter olarak kabul edilen geriye dönük tümevarım yoluyla verimli planlama sağlanır. Daha önceki çalışmalar, geriye dönük tümevarım metodolojisinin reçetelerinden sapmalar göstermiştir; ancak daha yeni çalışmalar, deneklerin geriye dönük tümevarım akıl yürütmesine yakınsadığını göstermiştir. Bu çalışmalara dayanarak, zaman kısıtlamalarının geriye dönük tümevarım metodolojisini öğrenmenin etkileyip etkilemediğini ve nasıl etkilendiği incelenmektedir. Bu sorular, deneklerin hatalarını ve yanıt sürelerini üç farklı deneysel zaman kısıtlaması koşulunda inceleyerek keşfedilmektedir. Sonuçlar, zaman kısıtlamalarının gerçekten de denekleri daha fazla hata yapmaya yönelttiğini göstermektedir. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir şekilde, deneklerin çözüm süreci, geriye dönük tümevarım algoritmasını kullanmaya benzer bir yakınsamaya benzeyen bir geriye doğru sıra göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, bireylerin etkili planlamayı nasıl öğrendiklerini ve örneğin eğitim ve yönetim bağlamında, son tarihlerin nasıl belirlenmesi gerektiğini anlamak için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we experimentally study the effects of time constraints on learning efficient planning when subjects need to make sequential decisions. The subject is explored by utilizing a game theoretical tool called Race Game. In the context of race game efficient planning is achieved through backward induction which is considered to be a criteria that constitutes the ultimate rationality. Earlier studies demonstrated deviations from prescriptions of backward induction methodology, however more recent work demonstrated that subjects' convergence to backward induction reasoning. Based on those studies, we examine whether and how time constraints affect learning backward induction methodology. We explore these questions by investigating subjects' errors and response times in three different experimental time constraint conditions. The results indicate that time constraints, indeed, lead subjects to commit to more errors. Surprisingly, however, the solution process of subjects demonstrate a backwards order, resembling a convergence to using backward induction algorithm. The implications of this study may be beneficial for understanding how individuals learn effective planning and how deadlines should be set, for instance in the context of education and management