The relationship between parenting styles of mothers and emotion regulation skills of children
Annelerin ebeveynlik stilleri ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 759578
  2. Yazar: LEMAN İŞBİTİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÖL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, annelerin ebeveynlik stilleri ile okul öncesi çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi Türkiye bağlamında araştırmaktır. Bu çalışmada, annelerin ebeveynlik stillerinin çocukların duygu düzenleme becerileri ile ilişkili olduğu varsayılmıştır. Bu nicel araştırmanın örneklemini çocukları okul öncesi eğitim programlarına devam eden 408 anne oluşturmuştur. Verilerin toplanması için anneler çeşitli eğitim siteleri ve sosyal medya hesapları aracılığıyla araştırmaya katılmaya davet edilmiştir. Araştırmada 193 kız çocuğu, 215 oğlan çocuğu annesi, demografik bilgi ve iki ölçekten oluşan formaları doldurmuştur. Anneler, öncelikle yaş, eğitim durumu, çalışma durumu ve aile geliri; çocukların yaşı, cinsiyeti ve anaokuluna devam etme sürelerini içeren demografik bilgi formlarını tamamlamıştır. Ardından, Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ) (Altan, 2006; Shields ve Cichetti,1997) ve Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) (Demir ve Şendil, 2008) anneler tarafından doldurulmuştur. Duygu düzenleme becerileri iki alt boyutta (duygu düzenleme ve değişkenlik/olumsuzluk) incelenirken; ebeveynlik stilleri dört alt ölçek tarafından incelenmiştir (demokratik, otoriter, aşırı koruyucu ve izin verici). İki değişkenli korelasyon analizinde, ebeveynin demokratik tarzı ile çocukların duygu düzenlemesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, otoriter, izin verici ve aşırı koruyucu ebeveynlik değişkenlik/olumsuzluk ile anlamlı ve pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca hiyerarşik çoklu regresyon analizinde ebeveynin demokratik tarzının çocukların duygu düzenlemesini yordadığı, ebeveynin otoriter tarzının ise çocukların değişkenlik/olumsuzluğunu yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to explore the relationship between mothers' parenting styles and the emotion regulation skills of preschool children in Turkish cultural context. It was assumed that parenting styles of mothers are related to emotional regulation skills of their children. In this quantitative research, the sample was composed of 408 mothers whose children attend one of various preschool programs. For the purposes of data collection, the mothers were invited to participate in the study via various educational sites and social media accounts. The mothers of 193 girls and 215 boys filled out the forms containing demographic information and two scales. First of all, mothers completed the demographic information forms that asked them about age, education levels, working status, and family income, alongside their children's age, gender, and how long they were in preschool. The Emotion Regulation Checklist (ERC) (Altan, 2006; Shields & Cichetti,1997) and Parenting Styles Scale (PAS) (Demir & Şendil, 2008) were completed by the mothers. The emotion regulation skills were investigated using two subscales (i.e., emotion regulation and lability/negativity). Their parenting styles were examined using four subscales (i.e., democratic, authoritarian, overprotective, and permissive). In the bivariate correlation analysis, a significant relationship was found between parent's democratic style and children's emotion regulation. In addition to that, authoritarian, permissive, and overprotective parenting was significantly and positively linked to lability/negativity. In the hierarchical multiple regression analysis, democratic style predicted children's emotion regulation, whereas their authoritarian style predicted their children's lability/negativity.