Ailevi akdeniz ateşi hastalarında amiloidoz ile aterosklerotik kalp hastalıkları arasındaki ilişki
The relationship between amiloidosis and athosclerotic HEART diseases in patients with family mediterranean fever
  1. Tez No: 759590
  2. Yazar: SEVGİ GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERBASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA); tekrarlayan ateş ve seröz membranların inflamasyonu sonucu ortaya çıkan otozomal resesif geçişli otoinflamatuvar bir hastalıktır.Bu çalışmada, AAA hastalarında SAA düzeyi ile ateroskleroz ilişkisi amaçlanmıştır. Yöntem: AAA tanısı almış 730 hastanın demografik verileri, klinik bulguları, komorbiditeleri, laboratuvar bulguları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 310'u (%'42,5) erkek, 420'si (%57,5') kadın (n=420) idi. Hastaların genel yaş ortalaması 38,4±12,6 yıldı. 44 hastada (%6) amiloidoz mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Familial Mediterranean Fever (FMF); It is an autosomal recessive autoinflammatory disease caused by recurrent fever and inflammation of serous membranes. Methods: Demographic data, clinical findings, comorbidities and laboratory findings of 730 patients diagnosed with FMF were retrospectively analyzed. Results: Of the patients, 310 ('42.5%) were male and 420 (57.5%) were female (n=420). The mean age of the patients was 38.4±12.6 years. Amyloidosis was present in 44 patients (6%).