Çocuk rekreasyonu: Oyun davranışı bağlamında resort otellerde bir araştırma
Child recreation: A research in resort hotels in the context of play behavior
  1. Tez No: 759591
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırmada, resort otellerdeki çocuk oyun davranışlarının Bilişsel Oyun Teorisi bağlamında değerlendirmesi yapılmakta ve çocuk rekreasyonu kavramı oluşturulmasına çalışılmaktadır. Araştırma, turizm sektörüne çocuk rekreasyonu kavramının kazandırılması ve otellerdeki çocuk aktivitelerinin oyun teorilerine uygunluğunun belirlenmesi bakımından önemlidir. Araştırmada, nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı“karma yöntem”uygulamasına gidilmiş ve evren, Antalya bölgesinde faaliyet gösteren resort oteller olarak belirlenmiştir. Evren içerisinden seçilen örneklem için amaçlı, kartopu ve kolayda örnekleme tekniklerinden faydalanılmıştır. Uygulamalar sonucunda 16 farklı otelden; toplam 5258 gözlem, 490 anket ve 20 görüşme verisi elde edilmiştir. Görüşme verilerinin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz birlikte kullanılmış, nicel veriler ise frekans analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonunda, çocukların otellerde oynadıkları 43 farklı oyun ve aktivite çeşidinin olduğu, bu oyunlar için 13 farklı oyun ve aktivite alanı kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Otellerde çocuk aktivitelerinin bir program dahilinde ulaşılan sonuçlar arasındadır. Elde edilen diğer sonuçlarına göre otellerde sunulan çocuk oyunları rastgele değil, Bilişsel Oyun Teorisinin ilkelerine göre planlanmaktadır. Çocuklar, oyun içinde bekleyip sabredebilmekte, kendilerini ifade edebilmekte, özgüvenli ve lider gözetiminde veya serbest olarak oynamaktadırlar. Ayrıca, otellerde çocuklara“dijital oyun”imkanı sunulduğu, ancak çocukların daha çok“fiziksel oyunlar”oynadıkları da belirlenmiştir. Bu sonuçlardan hareketle, otel işletmelerinde verilen çocuk aktivitelerinin oyun teorileri ilkelerini ve rekreasyon unsurlarını karşıladığı, dolayısıyla çocuk aktiviteleri yerine çocuk rekreasyonu kavramının kullanılması fikrinin desteklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, children's play behaviors in resort hotels are evaluated in the context of Cognitive Play Theory and the concept of child recreation is tried to be created. The research is important in terms of introducing the concept of child recreation to the tourism sector and determining the compatibility of children's activities in hotels with play theories. In this research, the“mixed method”, in which qualitative and quantitative methods are used together, has been applied and the population has been determined as resort hotels in Antalya. Purposeful, snowball and convenience sampling techniques have been used for the sample selected from the population. As a result of the applications, a total of 5258 observations, 490 questionnaires and 20 interview data have been obtained from 16 different hotels. Content analysis and descriptive analysis have been used together in the analysis of the interview data, and the quantitative data have been subjected to frequency analysis. At the end of the research, It has been concluded that there are 43 different types of plays and activities that children play in hotels, and 13 different playgrounds and activity areas are used for these plays. It is also among the results achieved that children's activities in hotels are organized within a program. According to the other results obtained, the children's plays offered in the hotels are not planned randomly, but according to the principles of Cognitive Play Theory. Children can wait and be patient in the play, express themselves, play confidently and under the supervision of a leader or independently. In addition, It has been determined that children are offered“digital games”in hotels, but they mostly play“physical games”. Based on these results, It has been seen that the children's activities given in the hotels meet the principles of play theories and recreation elements, and the idea of using the concept of child recreation instead of children's activities is supported.