Examining self-defining parental relationship memories: The role of perceived parenting style and attachment
Ebeveynlerle ilişkilere yönelik öztanımlayıcı anıların incelenmesi: Algılanan ebeveynlik tutumları ve bağlanmanın rolü
- Tez No: 759596
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada; anne ve baba ilişkileri ile ilgili öz-tanımlayıcı anılar, bu anılarda ortaya çıkan temel ilişki temaları ve bu temaların kişinin bağlanma stili ve anne ve babadan algılanan ebeveynlik tutumları ile ilişkisi incelenmiştir. Bağlanmanın kaygı ve kaçınma boyutlarının, ebeveynlik tutumlarının kabul/ilgi ve sıkı denetim/kontrol boyutlarının ve kişinin cinsiyetinin ebeveynler ile ilişkili anılarda temel ilişki temalarını yordamaları beklenmiştir. Boğaziçi Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinden iki yüz yirmi sekiz kadın ve doksan altı erkek katılımcı, anne ve babaları ile ilişkilerine yönelik Öz-Tanımlayıcı Anı Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri – II (YİYE-II) ve her iki ebeveyn için Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeğini doldurmuşlardır. Analizler anne ve baba anıları için ayrı ayrı yürütülmüştür. Sonuçlar, anne anılarında ortaya çıkan temel ilişki temalarının kişinin bağlanma stili ve anneden algılanan ebeveynlik ile ilişkili olduğunu, kişinin cinsiyetinin ise temel ilişki temaları ile ilişkili olmadığını göstermiştir. Diğer yandan baba anılarında baba ile ilişkide ortaya çıkan temel ilişki temalarının yalnızca kişinin cinsiyeti ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, bağlanma teorisi ve Türk kültüründe anne ve babaların farklı ebeveynlik rollerine sahip olması temel alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the core conflictual relationship themes in self-defining relationship memories with mothers and fathers, and their relationship with attachment and perceived parenting styles of mothers and fathers. It was expected that attachment anxiety, attachment avoidance, parental acceptance/involvement, parental strict control, and participant's gender would be the predictors of core conflictual relationship themes in parental memories. 228 female and 96 male undergraduate students from Boğaziçi University and Yeditepe University filled out Self-Defining Memory Task about their relationship with their mothers and fathers, Experiences in Close Relationships- Revised (ECR-R) Questionnaire, and Parenting Styles Questionnaire for both parents. The analyses were conducted for mother and father memories separately. The results revealed that not participant's gender, but attachment and perceived parenting of the mother were significant predictors of relationship themes in mother memories. In father memories, on the other hand, only gender was found as a significant predictor of relationship themes in relation with the father. The results were discussed based on attachment theory and different parental roles of mothers and fathers in Turkish culture.