Enmeshed experience through existential characteristic of a micro living unit Volu-te
İç içe geçmiş deneyim: Mikro barınma birimi Volu-te'ün varoluşsal karakteri üzerinden okuması
  1. Tez No: 759652
  2. Yazar: ZEYNEP ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİLAL UĞURLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR OZAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tez kapsamında yapılan araştırma deneyim nosyonu üzerinden beden ve mekan birlikteliğine odaklanmaktadır. Mimari bir mekanın deneyiminin, mekanın özellikleri üzerinden ortaya çıkarılması problem edilmiştir. Bu bağlamda fenomenolojik bir bakış açısıyla beden ve mekan tanımları irdelenmiş ve birbirleriyle olan ilişkileri sorgulanmıştır.“Deneyimlenen mekan”kavramı ile mekan kavramı deneyimin merkezine konumlandırılmıştır. Fakat objenin ve nesnenin birbirlerini var ettiği göz ardı edilemeyeceği için, öznenin mekanı duyular aracılığıyla algılama biçimi sorgulanmıştır. Bu sayede mekanın okuması duyular üzerinden gerçekleşmiştir. Tez asıl olarak mekanın deneyimini ortaya çıkarmak için,“Nesnenin varlık karakteri”nin irdelenmesi gerektiğini savunur. Bu bağlamda mimari nesne olarak (AAP yüksek lisans sürecinde tasarlanıp üretilmiş olan) Volu-te isimli mikro barınma birimi ele alınmıştır. Volu-te'ün varlık karakteri deşifre edilerek, açığa çıkan deneyim tartışmaya açılmıştır. Varlık karakteri tartışılırken, özneye sağladığı mekansal algı ile birlikte ifade edilmiştir. Volu-te içerisinde açığa çıkan deneyimi ifade etmek adına Steven Holl'ün terminolojisinden yararlanılmıştır. Kentsel bir algıyı ifade etmek için kullanılan“İç içe geçmiş deneyim”kavramı, mikro barınma birimi üzerinden yeniden tanımlanmıştır. Bu sayede genellikle öznel bir bağlamda karşımıza çıkan deneyim kavramının nesnelliği ve açıklanabilirliği keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the unity of body and space within the scope of the notion, experience. Revealing the experience of architectural space through its characteristics has been questioned. In this context, the definitions of body and space were examined from a phenomenological perspective and the relationship between subject and object is questioned. With the concept of“experienced space”, the space is positioned at the centre of the experience. Since the subject and the object create each other, the perception of the body through the senses has been questioned. Thus the reading of the space was done through the sensation. The thesis argues that the“existential characteristics of the object”should be examined to reveal the experience. In this context, the micro-housing unit called Volu-te (designed and produced during the graduate program Alternative Architectural Practices ) has been discussed as an architectural object. It has been aimed to start a discussion on the experience from the perception of Volu-te by deciphering the existential characteristics. During this discussion, the spatial perception of which these characteristics provide to the subject has been emphasised. In order to express the experience revealed in Volu-te, a terminology of Steven Holl was used.“Enmeshed Experience”is a concept that used to express an urban perception that has been redefined over the micro-housing unit. In this way, the possibility of revealing the experience has been explored.