II. Dünya harbinde sürgüne gönderilen Ahıska Türklerinin tarihi (14 Kasım 1944-Kasım 1991)
The History of the Ahıska Turks who were sent to exile during the second world war (14 November 1944-November 1991)
- Tez No: 140462
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZ Ahiska vilayeti eski Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nin içinde Türkiye sınırında yer almaktadır. Acımasız bir Türk düşmanı olarak bilinen Stalin ve onun sağ kolu Beria, Ahiska Türklerini anavatanlarından sürgün etmeye karar verdiler. Kırk beş yıl sonra bu halk için yeni bir ad icad edildi: Meshed. Meshed Türkleri tabiri ile bu halka Türk olduğu kabul edildi. Fakat Sovyetler Birliği dağılana kadar belgelerde Meshedler Türk olarak zikredilmedi. Sovyetler Birliğinde en küçük millete kendi adları verilirken Ahiska Türkleri, sırf Türk oldukları için“diğerleri”şeklinde anıldı. Onları Türk olarak tanıyanlar sadece Orta Asya ve Kazakistan'da yaşayan ve ziraat ile uğraşan komşularıydı. Onlar Sovyetler Birliği'nin hiçbir bölgesinde tanzim edilen doğum kayıtlarında Türk olarak zikredilmediler. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Meshedler olarak zikredilen bu insanlara «Meshed Türkleri denilmeye başlandı. Fakat kimdi bu Meshed Türkleri? Bilindiği üzere MeshedTe ilgili bir kayıt bulunmamaktadır. Burada önemli noktaya dikkat çekmek gerekir ki, Ahiska bölgesinde yaşayan bu insanlar Devlet Savunma Komitesi ve l.V. Stalin tararından imzalanan 31 Temmuz 1944 tarih ve 6279 sayılı ve gizli bir emirle Müslüman olduklarından dolayı sürgüne gönderildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ahiska province is situated in Southern Georgian Republic of the former Soviet Union, which lies on the Turkish border. I. V. Stalin who happens to be a severe enemy of the Turks and his right-hand Beria had decided to send Ahiska Turks into exile from their homeland. Forty five years later they have given a new name for this people as Meshel. They did not mind calling them as Turks who were exiled from Ahiska province in Georgia to Central Asia and Kazakhstan. Thus they pronounced the name oflhese people as Turks. In no state record ever Ahiska Turks had never been called as“Turks”up to the fall of the Soviet Union. Even the smallest nations in the Soviet Republics were given their own names while the Ahiskans were called the“others”in the documents, because they were Turks. The only people who know them as Turks and call them by that name were living in villages in Central Asia and Kazakhstan. These people were involved mostly in agricultural activities. They had never given the name“Turks”for any population within records of birth in the Soviet Union. Intention was not to present as being Turks. After the collapse of the Soviet Union they started to be known under the name of“Meshed”. But who were“Meshed Turks”? As it is known there are no state records under the name of“Meshed”for any group. It is important here to draw attention to the fact that the people who lived in Ahiska were all exiled due to being a Muslim community, by the order of the State Defence Committee signed by I.V. Stalin on 31 July, 1944, No. 6279,“Secret”. Ill