Özel öğrenme güçlüğü olan 8-12 yaş arası çocuklarda dikotik mobil tarama test sonuçlarının incelenmesi
Examination of dichotic mobile scan testresults in children aged 8-12 with special learning deficiency
  1. Tez No: 759653
  2. Yazar: ELİF CEREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KÜLEKÇİ, PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; özel öğrenme güçlüğü olan ve sağlıklı olan 8-12 yaş arasındaki bireylere Türkçe Dikotik Mobil Tarama Testi aplikasyonunu uygulayarak, dikotik test sonuçlarının karşılaştırılması ve sağ kulak avantajının incelenmesidir. Çalışmaya normal işitmeye sahip 8-12 yaş aralığında, özel öğrenme güçlüğü tanılı 38 birey ve kontrol grubu olarak 38 sağlıklı birey olacak şekilde toplam 76 çocuk katılmıştır. Dikotik tarama testindeki dikotik sayı, kelime ve cümle testleri sessiz bir odada teste uygun çift kanallı kulaklık ile uygulanmıştır. Kontrol ve çalışma gruplarının test sonucunun karşılaştırılmasında Man Whitney U testi, sağ kulak avantajının değerlendirilmesinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Çoklu sürekli değişkenlerin sonuçları yorumlanırken Friedman ve Bonferroni testi kullanılmıştır. Gruplar arasında skorlar karşılaştırıldığında dikotik sayı testinde yönlendirilmiş koşul için; kontrol grubunda sol kulak 82,57±18,38; sağ kulak 87,00±16,06 ve çalışma grubunda sol kulak 45,78±20,87; sağ kulak 49,73±24,21 bulunmuştur (p0,05). Dikotik kelime testinde; yönlendirilmiş koşulda sol kulak avantajı %3,43; yönlendirilmemiş koşulda sağ kulak avantajı %1,58 olarak elde edilmiştir (p>0,05). Dikotik cümle testinde; yönlendirilmiş koşulda sağ kulak avantajı %17,37 (p0,05). Özel öğrenme güçlüğü olan çocukların sağlıklı çocuklara göre dikotik dinleme becerilerinin zayıf olduğu ve bu sebeple skorlarının daha düşük olduğu yönünde anlamlı fark elde edilmiştir. Aynı zamanda sağlıklı çocuklarda dikotik mobil tarama testinde sayı, kelime, cümle testlerinin yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş koşullarında sağ kulak avantajı elde edilmiştir. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda sadece dikotik mobil tarama testinde yönlendirilmiş koşulda sağ kulak avantajı elde edilirken diğer test ve koşullarda elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to compare the dichotic listening skills and examine the advantage of the right ear by applying the Turkish Dikotic Mobile Screening Test to children aged 8-12 with special learning disabilities. A total of 76 children, aged 8-12 (10.12±1.40) with normal hearing, 38 children with special learning difficulties and 38 children without special learning difficulties, were included in the study. The dichotic number, word and sentence tests in the Turkish dichotic listening mobile scanning application were applied in a quiet environment with dual-channel headphones suitable for the application. The Man Whitney U test was used to compare the results of the dichotic tests between the groups, and the Wilcoxon test was used to evaluate the right ear advantage. While interpreting the results of continuous variables with more than two groups, Friedman test and Bonferroni corrected p value were used according to the number of groups. When the scores between the groups were compared, for the directed condition in the dichotic number test; left ear 82.57±18.38 in the control group; right ear 87.00±16.06 and left ear 45.78±20.87 in the study group; right ear was found to be 49.73±24.21 (p0.05). In the dichotic word test; left ear advantage in the directed condition 3.43%; In the undirected condition, the right ear advantage was 1.58% (p>0.05). In the dichotic sentence test; right ear advantage in the directed condition 17.37% (p0.05). A significant difference was found that children with special learning disabilities had weaker dichotic listening skills compared to healthy children, and therefore had lower scores. At the same time, right ear advantage was obtained in the dichotic mobile screening test in healthy children in the directed and undirected conditions of the number, word and sentence tests. In the dichotic mobile screening test, right ear advantage was obtained only in the directed condition in children with special learning disabilities, but not in the other tests and conditions.