Yüksek yapılarda kabuk tasarımının sürdürülebilir mimarlık bağlamında incelenmesi
Examınatıon of shell desıgn ın hıgh-rıse buıldıngs ın the context of sustaınable archıtecture
- Tez No: 934710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL FERİT ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Fosil yakıtların yoğun kullanımı, doğal kaynakların aşırı tüketimi, sera gazı salınımındaki artış, küresel ısınma, ozon tabakasının incelmesi, iklim değişikliği ve ekosistemlerin zarar görmesi gibi çevresel sorunlar günümüzde ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu sorunların giderek artması, enerji tüketiminin büyük bir kısmını oluşturan binaların tasarımından başlayarak, inşaat, kullanım ve ömür süreçlerinde çevresel etkilerin en aza indirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, ekolojik ve sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarının benimsenmesi temel bir hedef haline gelmiştir. Yapı kabuğu, bina enerji gereksinimlerinin belirlenmesinde çevresel faktörle doğrudan etkileşimde bulunan önemli bir ara yüzdür. Bu özelliğiyle, enerji verimliliğini artırmayı hedefleyen tasarım stratejilerinin uygulanabileceği en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Kentlerin yoğunlaşması ve çok katlı binaların sayısındaki artış, binaların enerji tüketimini azaltmaya yönelik düşey yüzeylerde alınacak önlemlerin önemini artırmıştır. Çok katlı binalarda kabuk tasarımı, yapıların çevresel performansı üzerinde belirleyici bir role sahiptir. Bütüncül bir yaklaşımla tasarlanan cephe sistemleri, enerji tasarrufu, iç mekân konforunun iyileştirilmesi ve çevresel etkilerin azaltılması gibi önemli avantajlar sağlamaktadır. Bina kabuğu tasarımında, pasif sistemlerin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için güneş ve rüzgâr gibi iklimsel faktörler, bölgenin iklim özellikleri ve bina tipolojisi temel alınmalıdır. Geniş cam yüzeylerin tercih edilmesi, doğal aydınlatma açısından fayda sağlasa da kontrolsüz güneş ışınımı nedeniyle istenmeyen ısıl kazançlara yol açarak soğutma enerjisi tüketimini artırabilir. Bu nedenle, doğal havalandırmayı destekleyen ve temiz havanın iç mekâna alınmasına imkân veren bir kabuk tasarımı benimsenmelidir. Enerji tasarrufu, iç mekân konforunun artırılması ve çevresel etkilerin en aza indirilmesine yönelik tasarım stratejileri, modern mimarinin sürdürülebilir kalkınma sürecindeki katkısını daha da güçlendirmektedir. Bu bağlamda, kabuk tasarımında sadece estetik kaygılar değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik ve ekolojik denge de ön planda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems such as intensive use of fossil fuels, excessive consumption of natural resources, increase in greenhouse gas emissions, global warming, depletion of the ozone layer, climate change and damage to ecosystems constitute a serious problem today. The increasing number of these problems has made it necessary to minimize environmental impacts in the construction, usage and life processes, starting from the design of buildings, which constitute a large part of energy consumption. In this context, the adoption of ecological and sustainable design approaches has become a fundamental goal. The building envelope is an important interface that directly interacts with the environmental factor in determining the building energy requirements. With this feature, it is among the most important elements where design strategies aimed at increasing energy efficiency can be applied. The density of cities and the increase in the number of multi-storey buildings have increased the importance of measures to be taken on vertical surfaces to reduce the energy consumption of buildings. The shell design in multi-storey buildings has a decisive role in the environmental performance of buildings. Facade systems designed with a holistic approach provide important advantages such as energy saving, improvement of interior comfort and reduction of environmental impacts. In order to use passive systems effectively in the design of the building envelope, climatic factors such as sun and wind, the climate characteristics of the region and the building typology should be taken as basis. Although the preference for large glass surfaces provides benefits in terms of natural lighting, it can increase cooling energy consumption by causing unwanted thermal gains due to uncontrolled solar radiation. Therefore, a shell design that supports natural ventilation and allows fresh air to enter the interior should be adopted. Design strategies aimed at energy saving, increasing indoor comfort and minimizing environmental impacts further strengthen the contribution of modern architecture to the sustainable development process. In this context, not only aesthetic concerns but also environmental sustainability and ecological balance should be prioritized in the design of the shell.