Bidding behaviours in online auctions: Evidence from a used car market
Çevrimiçi ̇ihalelerde teklif veren davranışları: İkinci el araç pazarı analizi
  1. Tez No: 759683
  2. Yazar: DEFNE SANDIKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ, PROF. DR. MEHMET YİĞİT GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, farklı ihale formatları karşılaştırıldığında, satıcıların farklı stratejilerinin ve teklif verenlerin davranışlarının ihalenin sonucu nasıl etkilediğini araştırmaktadır. İkinci el otomobiller için bir çevrimiçi açık artırma internet sitesi olan ikinciyeni.com'un teklif ve ihale verilerini kullanarak, gelişen bir ülkede farklı gizli rezerv fiyatlarının kazanan teklifi ve satış olasılığını nasıl etkilediğine dair kanıtlar sağlayarak mevcut literatürü tamamlamayı ve genişletmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, teklif sahiplerinin ihaleye katılma kararlarının ve teklif stratejilerinin, deneyim seviyelerine ve farklı açık artırma formatlarını algılama biçimlerine bağlı olarak nasıl değiştiğini inceliyoruz. 2020 yılında kaydedilen 2.228.960 teklif ile 42.621 ihaleye ilişkin verileri kullanarak, gizli rezerv fiyat seviyesinin satış fiyatı üzerinde önemli ve olumlu bir etkisi olduğunu bulduk. Ek olarak, gizli rezerv fiyatı ile pozitif açılış fiyatına aynı anda sahip bir ihalenin, gizli rezerv olmayan pozitif açılış fiyatlı bir ihaleye kıyasla satıcıların gelirini azaltacağını bulduk. Son olarak, daha yüksek seviyeli gizli rezerv fiyatlarının, satış olasılığını önemli ölçüde azaltacağına ulaştık.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of sellers' different strategies and the bidders' behaviors on the auction outcome among different auction formats. We aim to complement and extend the existing literature by providing evidence on how different levels of the secret reserve price affect the winning bid and the probability of sale in an emerging market by using high-frequency bid data of an online auction website for second-hand cars, ikinciyeni.com. Furthermore, we discuss how the bidders' entry decisions and bidding strategies change according to their experience and perception of the different auction formats. Using the data on 42,621 auctions with 2,228,960 bids recorded in 2020, we find a significant and positive impact of the secret reserve price level on the sales price controlling for the auction and car characteristics. Also, we conclude that the presence of a secret reserve with a positive opening price decreases the sellers' revenue compared to a zero secret reserve-positive opening price auction. Lastly, it is found that setting a higher secret reserve price significantly reduces the likelihood of a sale.