How the world changes dystopias: An ecocritical study of evolving climate fiction novels
Dünya distopyaları nasıl değistiriyor: Evrimleşen iklim kurgu romanlarının ekokritik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 759737
  2. Yazar: EDA BEGÜM ERER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hem genel olarak hem de edebiyatta iklim değişimi tartışmalarına karşı derin bir duyarsızlık bulunmaktadır. Bilimsel verilere göre küresel ısınmada dönülemeyecek bir noktanın eşiğindeyiz ve yakın gelecekte büyük iklim felaketleriyle karşı karşıya kalacağız. J. G. Ballard tarafından yazılmış olan Boğulmuş Dünya(1962) ve Kim Stanley Robinson tarafından yazılmış New York 2140(2017), sular altında kalmış benzer gelecekleri resmeden romanlar olarak, gelecek anlatılarını iklim değişikliği üzerine güncel Antroposen düşüncelerini eleştirmek için kullanır ve distopik gelecekleri günümüz okuyucusuna uyarılar olarak resmeder. Romanların zaman ve mekana olan akıcı bağlantısının gerçeklik ve kurgu arasındaki sınırları bulanıklaştıran bilim kurgu ile okuyarak, bu çalışma iklim ile ilgili gelecek anlatıları günümüzdeki kapitalizm ve ekolojik felaket dinamiklerine bir alternatif olarak sunar. İki roman da su motifini sınırlardan rahatça akabilen bir aktör olarak kabul eder ve romanlardaki farklı zaman ölçekleri ve felaket tasvirleri hızla değişen iklim karşısında Kartezyen ikilemlerin yetersizliğini gösterir. Bilim kurgu elementleri Batı anlatımında kurallaşmış zaman mekan sınırlarını bulandırmaya yardımcı olur. Posthümanist ekokritik teoriler doğa ve kültür arasındaki ikiliğe bir alternatif sunar. Bilim kurgu eserleri insanı doğadan yabancılaştırmayan değişik ideolojiler şekillendirmeye yardımcı olur, ve böylece bu ideolojilerin de dünya üzerindeki insan hayatının uzunluğunu ve kalitesini belirlemesine destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
There is a deep lack of attention to the discussions of climate change, both in general and in literature. The scientific data suggests that we are at a point of no return when with global warming and we will face great climate disasters in the near future. The Drowned World(1962) written by J. G. Ballard and New York 2140(2017) written by Kim Stanley Robinson, as novels depicting similar drowned futures, use future narratives to criticize current Anthropocentric stances on climate change, and portray dystopic futures as warnings for the present reader. Reading the novels' fluid connection to time and place through the lens of science fiction as a genre that blurs the boundaries between reality and fiction, this work seeks to trace the entanglements future climate narratives offer as alternatives to current dynamics of capitalism and ecological disaster. Both novels use the motif of the water as an actor that freely flows between boundaries and the different scales of time and disaster depictions show the ineffectiveness of Cartesian binaries against a fast changing climate. Science fiction elements blur the well-established time and space constraints of the Western narrative while questioning the human time and place on Earth. The use of posthuman ecocritical theories offer an alternative to present dichotomies between nature and culture. Science fiction works help to shape different ideologies that do not alienate the human from the the nature, which in turn may help the longevity and quality of human life on the planet.