Optimized pipe sizing for refrigation systems
Soğutma sistemlerinde boruların optimum olarak boyutlandırılması
- Tez No: 75980
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE BORULARIN OPTIMUM OLARAK BOYUTLANDIRILMASI KESİM, Sami Cem Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Arif İLERİ Aralık 1998, 126 sayfa Bu tezin esas amacı, boru ile ilgili maliyetleri minimize eden soğutucu akışkan boru çapını ve ayrıca her boyuttaki boru için sisteme kaçan kompresör yağlama yağının dikey borulardan yukarı taşınmasını sağlayacak minimum soğutma yükünü veren eşitlikleri geliştirmektir. Tezin birinci kısmında, belirlenmiş kapasite ve çevrim şartlarında, bakır borularda tip K, L ve M ve çelik borularda tip 40 ve 80 için termoekonomik olarak optimum soğutucu akışkan boru çaplan bulunmuştur. Bu termoekonomik optimizasyonda, soğutma sisteminin beklenen ömrü boyunca boru malzemesi yatırım maliyeti ile borulardaki basınç kayıplarını karşılayan işletme maliyetlerini içeren boru ile ilgili maliyetler minimize edilmiştir. İkinci kısımda, çevrimdeki yağı sürükleyebilecek minimum soğutma yükü formüle edilmiştir. Bunun için, yağı dik borularda bile yukarı taşıyabilecek minimum soğutucu gaz hızı, akış şartlarının incelenmesiyle bulunabilmiştir. Bu şartlar, yer çekiminin ve soğutucu gaz akışının etkisiyle oluşan yağ hacimseldebisinin sıfıra eşit olması ve soğutucu gaz yüzeyindeki yağın kesme gerilmesinin yağ yüzeyindeki soğutucu akışkan kesme gerilmesine eşit olması durumlarıdır. Son olarak, bulunan eşitliklerin yararlarım göstermek ve çeşitli parametrelerin, örneğin soğutucu akışkan, soğutma yükü, yoğuşma ve buharlaşma sıcaklıklarının, optimum dizayna etkilerini gösterebilmek için çeşitli örnek hesaplamalar yapılmıştır. Ayrıca, bulunan eşitliklerin kullanımını kolaylaştırmak için, optimum boru çapı ve minimum soğutma yükü tabloları, değişik soğutucu gazlar ve boru malzemeleri için sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Soğutucu akışkan boruları, boru ölçümlendirilmesi, termoekonomik optimizasyon, yağ çevrimi için minimum kapasite, bakır borular, çelik borular, R-134a, amonyak. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMIZED PIPE SIZING FOR REFRIGERATION SYSTEMS KESİM, Sami Cem M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Arif İLERİ December 1998, 126 pages The main aim of this thesis is to develop relationships for optimum refrigerant pipe diameter that minimizes pipe related costs and also, for each pipe size, niinimum refrigeration load needed to carry any compressor lubricating oil upward in vertical refrigerant lines. In the first part of the thesis, thermoeconomically optimum refrigerant pipe sizes for K, L and M type copper and schedule 40 and 80 steel tubing are found for specified capacities and cycle conditions. In this thermoeconomic optimization, pipe related life costing that includes initial cost of pipe material and operational cost to balance pressure losses in pipe sections is minimized through the expected life of the refrigeration system. In the second part, minimum refrigeration load needed to entrain oil in the circulation is formulated. For this, minimum refrigerant vapor velocity that can carry oil up in risers is found by analyzing flow conditions. That is, volumetric flow rate of oil with the effect of both gravitational acceleration and flow of inrefrigerant vapor should be equal to zero and shear stress of the oil at refrigerant surface should be equal to shear stress of the refrigerant at oil surface. Finally, various case studies and sensitivity analysis are done to illustrate the utilization of resultant equations and to determine the effects of certain parameters, such as refrigerant, refrigeration load, condensing and evaporating temperatures, to the optimized design. Besides, to simplify the use of optimum pipe diameter and minimum refrigeration load equations, tables for different refrigerants and pipe materials are prepared. Keywords : Refrigerant pipes, pipe sizing, thermoeconomic optimization, minimum capacity for oil return, copper tubes, steel tubes, R-134a, ammonia. IV