Dar pençeli kerevitin, Pontastacus leptodactylus (Eschscholtz, 1823) termal limitleri ve aerobik metabolizmasının tespiti
Determining thermal limits and aerobic metabolism of narrow-clawed crayfish, Pontastacus leptodactylus (Eschscholtz, 1823)
  1. Tez No: 966061
  2. Yazar: İBRAHİM EGE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CAN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ektodermik organizmaların küresel ısınmaya karşı daha hassas olduğu düşünülmektedir. Ortam sıcaklığındaki değişimler özellikle endişe vericidir. Çünkü hayvanların çoğu ektodermiktir ve sıcaklık ekolojilerinin, biyocoğrafyalarının, davranışlarının ve fizyolojilerinin önemli bir belirleyicisi olarak görülmektedir. Vücut sıcaklıklarını düzenlemek için dış ortam sıcaklıklarına bağlı olan ektodermler sıcaklıktaki değişimlere karşı çeşitli fizyolojik ve metabolik tepkiler verirler. Bu tepkiler, bu türlerin değişen su sıcaklıklarına ve bunun sonucunda oksijen mevcudiyetindeki değişikliklere nasıl uyum sağlayacağını anlamak için gereklidir. Bu çalışmada, dar pençeli kerevitin (Pontastacus leptodactylus) değişen sıcaklıklara uyum yeteneği, sıcaklık toleransı ve metabolizma hızı değerlendirilerek kerevitin potansiyel iklim değişikliğine verdiği tepkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, dar pençeli kerevitin geniş dinamik (1114 °C2), statik (966 °C2) termal poligon alanları ve direnç bölgesi (103 °C2) ile yüksek termal tolerans (CTmin- CTmax: 1,60-38,2 °C) sergileyen bir tür olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ectotherms are considered more susceptible to global warming. Variations in ambient temperature are especially alarming as most animals are ectothermic, with temperature seen as a crucial determinant of their ecology, biogeography, behavior, and physiology. Ectotherms, which depend on external ambient temperatures to regulate their body temperature, exhibit various physiological and metabolic responses to variations in temperature. These responses are essential for comprehending how these species will acclimatize to changing water temperatures and the consequent alterations in oxygen availability. This study assessed the acclimation ability to temperature variations, temperature tolerance, and metabolic rate of narrow-clawed crayfish (Pontastacus leptodactylus) to elucidate the crayfish's responses to potential climate change. The study showed that the narrow-clawed crayfish is a species that exhibits high thermal tolerance, with an extensive dynamic (1114 °C2), static thermal polygon area (966 °C2), resistance zone of 103 °C2 and the ability to withstand extreme temperatures (CTmin-CTmax: 1,60-38,2 °C).