İklim değişikliği azaltım ve uyum sürecinde akıllı ulaşım sistemleri ve planlama
Smart urban transportation systems and planning in the process of climate change mitigation and adaptation
- Tez No: 759811
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanların yaşam alanına ev sahipliği yapan kentler günümüzün küresel problemi olan iklim değişikliği sorunundan hem kendisi etkilenmekte hem de iklim değişikliği problemini tetikleyen unsurları barındırmaktadır. Kentler; barınma, ulaşım, enerji gibi alanları içeren mekânsal organizmalar olarak iklim değişikliği problemini bu unsurlar doğrultusunda tetiklemektedir. Küreselleşmenin zirve yaptığı günümüz şartlarında özellikle kentsel alanların genişlemesindeki en büyük faktör olan ulaşım sistemleri iklim değişikliğinin baş faktörü olan sera gazı salınım oranlarında ilk sıralarda yer almaktadır. Ulaşım sektöründe kullanılan fosil yakıtlar ve enerji sistemleri sera gazı salınım oranlarını arttırmaktadır. Fakat günümüzde artan teknolojik gelişmeler ulaşım sektörünü de olumlu yönde etkilemekte, kullanılan enerji ve yakıt türleri ile çevre dostu araçların ulaşım sistemlerine dâhil olmasını desteklemektedir. Ulaşım sistemlerinde ortaya çıkan bu teknolojik gelişmeler kentsel ulaşım sistemlerinin planlanmasını yeniden gündeme getirmekte, küresel düzlemde harekete geçilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Diğer yandan gelecekte primitif olarak karşılanabilecek günümüz ulaşım ağlarının bu araç ve gereçlere karşı yetersiz kalacağı ve kullanım açısından cevap veremeyeceği bir düzeyde olması kentsel ulaşım sistemlerinin planlanmasında yeni, esnek ve geniş perspektiflere olan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu çalışma, küresel ölçekten yerel ölçeğe kadar tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliğinin ortaya çıkmasında en büyük katkıyı (olumsuz) yapan sektörlerden bir tanesi olan, ulaşım sistemlerinin akıllı ulaşım teknolojilerine entegre edilerek iklim değişikliği etkisini azaltmasındaki ve uyum sürecini hızlandırmasındaki rolünü incelemek amacıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban areas that host the living space of human beings are both affected by the climate change problem, which is today's global problem, and contain the factors that trigger the climate change problem. Urban areas; as spatial organisms that include areas such as harbour, transportation and energy, they trigger the climate change problem in line with these factors. In today's conditions where globalization is at its peak, transportation systems, which are the biggest factor in the expansion of urban areas, are at the top of the greenhouse gas emission rates, which is the main factor of climate change. Fossil fuels and energy systems used in the transportation sector increase greenhouse gas emissions. However, today's increasing technological developments also affect the transportation sector positively, supporting the inclusion of environmentally friendly vehicles in transportation systems with the types of energy and fuel used. These technological developments in transportation systems bring the planning of urban transportation systems to the agenda again, revealing the necessity of taking action on a global level. On the other hand, the fact that today's transportation networks, which can be met as a primitive in the future, will be inadequate against these vehicles and equipment and cannot respond in terms of use, increases the need for new, flexible and broad perspectives in the planning of urban transportation systems. This study was created to examine the role of transportation systems in reducing the impact of climate change and accelerating the adaptation process by integrating smart transportation technologies, which is one of the sectors that make the biggest contribution (negatively) in the emergence of climate change, which affects the whole world from global to local scale.