Örgütlerde bilişim teknolojileri kullanımı, bilgi kalitesi ve inovasyonun çalışma yaşam kalitesi üzerine etkisi
The use of information technologies in organizations, the effect of information quality and innovation on quality of work life
  1. Tez No: 759825
  2. Yazar: CEMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH EYİTMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
21. yüzyıl işletmelerin üretim, pazarlama ve yönetim anlayışlarını değiştirirken, rekabet, inovasyon, işbirlikleri gibi stratejik ilişkileride farklılaştırmıştır. İşletmelerde yaşanan değişimlerin kaynaklarından birisi bilişim teknolojileri olurken etkilenen ana unsurlardan biri ise çalışma yaşam kalitesidir. Yaşadığımız dönemdeki teknolojiler, işletmelerin iş yapma biçimleri, kaliteli bilgi ihtayacı ve inovasyon çalışmaları bu değişimleri hızlandırmatadır. Değişime ayak uyduran küçük ve büyük ölçekli işletmeler, küreselleşmeyle birlikte inovasyon çalışmaları yaparak ve çalışma yaşam kalitesini arttırarak rekabet üstünlüğü sağlayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı örgütlerde kullanılan bilişim teknolojileri, bilgi kalitesi ve inovasyonun çalışma yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Yapılan araştırma da Kahramanmaraş ilinde yer alan holding çalışanlarının düşünceleri anket yöntemi kullanılarak toplanmış, elde edilen bulgular SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. 5'li likert değerlendirme skalası kullanılarak katılımcıların görüşleri toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında frekans, faktör, güvenirlilik, korelasyon, regresyon, T testi, ANOVA, aracı etki analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bilişim teknolojileri, bilgi kalitesi ve inovasyonun çalışma yaşam kalitesini pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Ayrıca bilişim teknolojilerinin çalışma yaşam kalitesi üzerindeki etkisinde inovasyon ve bilgi kalitesinin aracılık rolü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the 21st century has changed the production, marketing and management understanding of enterprises, it has also differentiated strategic relations such as competition, innovation and cooperation. While one of the sources of changes in enterprises is information technologies, one of the main factors affected is the quality of working life. Technologies in the period we live in, the way businesses do business, the need for quality information and innovation studies accelerate these changes. Small and large-scale enterprises, which keep up with the change, can provide competitive advantage by making innovation studies and increasing the quality of working life together with globalization. The aim of this study is to examine the effects of information technologies, information quality and innovation used in organizations on the quality of working life. In the research conducted, the opinions of the holding employees in Kahramanmaraş were collected using the questionnaire method, and the findings were analyzed using the SPSS 25.0 program. The opinions of the participants were collected using a 5-point Likert evaluation scale. In the light of the data obtained, frequency, factor, reliability, correlation, regression, T test, ANOVA, mediating effect analysis were performed. As a result of the analyzes made, it is seen that information technologies, information quality and innovation affect the quality of working life positively. In addition, it has been concluded that innovation and information quality have a mediating role in the effect of information technologies on the quality of work life.