Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde akılcı ilaç kullanımı ve etkileyen faktörler
Rational drug use and affecting factors in individuals applicing to family medicine polyclinic
  1. Tez No: 759836
  2. Yazar: MEHMET KİRİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇELİK GÜZEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ÇEVİK VAROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tıpta gelişmelerin artması ile daha fazla tanı ve tedavi şansı doğmaktadır. Bununla beraber piyasadaki ilaç sayısının artması ve ilaç kullanımının da artması söz konusudur. İlaçlar uygun kullanıldığında ne kadar yararlı ise yanlış kullanımlarında da bir o kadar zararlı olabilmektedir. Bu çalışma ile AİK bilgi düzeyi ve etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızın katılımcıları Aralık 2021 – Mart 2022 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne kontrol amaçlı veya bir şikayet üzerine başvuran 18 yaş ve üzeri gönüllü bireylerdir (n:308). Veriler katılımcılara literatür taranarak hazırlanan 40 soruluk anket formunun yüz yüze sorularak toplanmıştır. Anket formunda hastaların sosyo-demografik özellikleri, ilaç kullanım özellikleri, alışkanlıkları, kronik hastalıkları sorgulayan sorular ve Demirtaş ve ark. tarafından hazırlanan 21 soruluk AİK ölçeği bulunmaktadır. İstatistiksel analizleri yapmak için SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket program kullanılmıştır. Akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeyleri kadınların erkeklere göre, üniversite ve üzeri eğitim seviyesine sahip kişilerin ilkokul eğitim düzeyine sahip olanlara göre, şehir merkezi ve ilçe merkezlerinde yaşayanların diğer yerleşim yerinde yaşayanlara göre ve vitamin veya mineral takviyesi alanların vitamin veya mineral takviyesi almayanlara göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase in the developments in medicine, more diagnosis and treatment opportunities arise. However, there is an increase in the number of drugs on the market and an increase in the use of drugs. The more useful the drugs are when used appropriately, the more harmful they can be when misused. With this study, we aimed to determine the level of knowledge of rational use of drugs and the factors affecting it. The participants of our study are volunteers aged 18 and over who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Medical Faculty Hospital Family Medicine Polyclinic for control purposes or upon a complaint between December 2021 and March 2022 (n:308). The data were collected by asking the participants face to face with the 40-question questionnaire prepared by scanning the literature. In the questionnaire form, there are questions about the socio-demographic characteristics of the patients, drug use characteristics, habits, chronic diseases and there is a 21-item AİK scale prepared by Demirtas et al. A package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 24) was used to perform statistical analysis.